Biz Kimiz

Biz, ODTÜ Fizik Öğretmenliği bölümü öğrencilerinden, mezunlarından ve araştırma görevlilerinden oluşan bir grubuz. Amacımız öğretmenlerin ve öğrencilerin erişimine ve kullanımına açık, fizik öğretim programlarına uygun, bilimsel gösteri deneyleri hazırlamak ve sunmaktır.

 

Sevgili Dursun Koçer hocamızın bizler için yazdığı yazı, hocamıza çok teşekkür ediyoruz.

Öğrenciler Fizik laboratuvarında yerlerini almışlar öğretmenlerini beklemektedirler. Öğretmen kapıda görünür, çok deneyimli ve sevilen bir öğretmendir. Derslerini hep laboratuvarda yapar, işleyeceği konuya göre ya önce deney yapar sonra tahtanın başına geçerek konuyu anlatır ya da tersini uygular. Sadece sınav olacağı zaman öğrencilerini sınıflarında toplar. Öğrenciler ayağa kalkarak kendisini karşılayacaklardır. Öğretmenin elleri kitaplarla doludur ve zor taşımaktadır, öğrenciler yardım etmek için kendisine yönelirler ama tam bu sırada öğretmen yer düşer, kitaplar laboratuvara yayılır, herkes korku içindedir ancak öğretmen gülümseyerek seslenir; sorun yok çocuklar hepiniz yerlerinizi alın ve doğru tahtaya giderek öğrencilerine dönüp: Bu gün size YER ÇEKİMİNİ anlatacağım der.
Temel Bilimler eğitim-öğretiminin birbirinden ayrılamayacak olan iki parçası vardır: Deney/Gözlem ve Matematik ile anlatılan Kuram.
Bu iki ayrılmaz parçayı bir bütün olarak uygulayan öğretmenler, öğrencilerine Temel Bilimleri kavrama ve sevdirme yönünde en etkili yolu seçmiş olurlar.
Dünyanın en gelişmiş Fizik araştırma merkezlerinden bir tanesi olan CERN’de geliştirilen ve artık yaşamımızın ayrılmaz bir parçası olan ‘’www’’ ile e-ortam çok hızla şekilde eğitim-öğretim sürecine girmiştir. Deney/Gözlem ve Kuram için ders materyali hazırlamak, öğretmen ve öğrencilerine sunmak eğitim-öğretimin kalitesi açısından tartışılmaz bir farklılık yarayacaktır.
FİZİKAFA olarak bu yönde başlattığınız çalışmalar her türlü övgünün üstündedir. Bu genç ve dinamik ekip, işin mutfağında ki siz eğitmenler ve öğrenciler, yaratıcı güçlerinizi ve bilimsel bakış açılarınızı da kullanarak, özgün ve üst düzeyde bilimsel gösteri deneyleri hazırlayacaksınız.
Güneşli günler sizlerle olsun. Kutluyorum.
Prof. Dr. Dursun Koçer
İstanbul Kültür Üniversitesi, Fizik Bölümü.