Li-Fi-Teknolojisi-Nedir-Nasıl-Çalışır

Wİ-fi hepimizin gün içinde defalarca kez dilinden düşürmediği, hayatımıza girdiği andan itibaren bilgiye ulaşmamızda büyük kolaylık sağlayan vazgeçilmezlerimizden birisi. Yıllardır kullandığımız Wi-fi artık koltuğunda yalnız değil. Suudi Arabistan’lı araştırmacılar tarafından geliştirilen Li-fi, Wi-fi’ye göre daha çok tercih edileceğe benziyor.

lifi-vs-wifiOrtalama Wi-fi hızından 100 kat daha hızlı çalıştığı testlerle kanıtlanan Li-fi kullanıcılarına çok daha hızlı erişim vaat ediyor. Wi-fi, radyo dalgaları kullanıyorken, Li-fi veri iletim yolu için görünür ışık kullanıyor.

Görünür ışık dediğimiz, elektromanyetik dalgalar arasından insanların görebildiği aralıkta bulunan kısımdır. Bizim gözümüz 360-700 nm dalga boyuna sahip ışıkları algılayabilir. Bir başka deyişle, görünür ışık gökkuşağının rengini oluşturan yani beyaz ışığın prizmadan geçirilmesiyle elde edilen ışık tayfıdır.

Işık frekansını kullanarak veri ileten bu sistem aslında oldukça karmaşık mors kodu formunda çalışıyor. İnsan gözünün algılayamayacağı yüksek hızlarda ve ikili kodlarla verileri iletiyor.

Ampuller yoluyla hem aydınlanma hem veri iletimi birkaç yıllık çalışma olsa da sürekli olarak kendini yeniliyor ve AAEAAQAAAAAAAAUcAAAAJGIzOTJiMzU3LTkxMWMtNGIxYy04YzYxLWZmZWFhZTQzYTU1Mwgeliştiriyor. Elektrik mühendisi Boon Ooi ve takım arkadaşlarının üzerinde çalıştığı ampul ile li-fi ampulleri çıtayı daha da yükseltiyor. Yaptıkları beyaz ışığı elde etmek için daha hızlı bir yol bulmak. Bu sayede hız konusunda sınırları daha fazla zorluyorlar.  Bunun için ise sezyum kurşun bromür nanokristallerini,fosfor nitrat çözeltisi ile birleştiriyorlar. Mavi lazer ışığına maruz kalan nanokristaller yeşil ışık gönderilmesine, nitratın ise kırmızı ışık göndermesine ve sonuç olarak da beyaz ışık elde edilmesini sağlıyorlar (beyaz ışık, kırmızı, yeşil ve mavi ışığın birleşimi ile oluşur). Böylece fosfor kullanılan diğer ampullerden 40 kat daha fazla hız yani saniyede 2 milyar bit olabiliyor.

Profesör Harald Haas tarafından ortaya atılan optik kablosuz bağlantı üzerine kurulan görünür ışık teknolojisi (VLC), Wi-fi teknolojisinin eksikliklerini giderip, hatta yerine geçmekte kararlı gibi görünüyor.

image-LiFi-HautDebit-CP-v2-02Onu bu konuda kararlı yapan ise sadece daha hızlı olması değil. Li-fi teknolojisi ile birlikte, uçaklarda, hastanelerde ve wi-fi kullanımının yasak olduğu tüm alanlarda erişim sağlanabilecek. Radyo dalgalarının yaygın kullanımı ve sinyallerin karışmasıyla sorunlar yaratması, wi-fi’ın birçok alanda kullanımının yasaklanmasına neden oluyor. Li-fi ise bu konudaki tüm sorunları ortadan kaldırıyor. Verimli olması ise çok daha büyük bir avantaj. Veri yayıncısı olan baz istasyonları oldukça masraflı hatta sağlığa da zararlı. Kullandığı enerjiye göre çok az veri aktaran baz istasyonlarının yarardan çok zararı var. Hatta kullandığı enerjinin büyük bir kısmı ısınan cihazların soğutulması için harcanıyor. Li-fi teknolojisi ise oldukça ekonomik olan Led diyotlar ile çalışyor böylece hem verim artıyor hem de sağlığımızı tehdit eden unsurlar az da olsa ortadan kalkıyor. Diğer bir avantajı ise sadece kapalı alanlarda kullanılabilir olması nedeniyle (görünür ışık duvarlardan geçemiyor) Wi-fi de karşılaşılan güvenlik sorunun ortadan kalkmasını sağlıyor. Yani hackerların

işi zorlaşıyor. Bilgilerinize erişebilmek için sizinle aynı ortam içerisinde bulunmak zorundalar.

Kaynak;

Crew, B.(2016).Scientists have set a new record for data transmission using li-fi.http://www.sciencealert.com/scientists-just-set-a-new-record-for-data-transmission-using-li-fi