Tutankhamun ya da bilinen adıyla Tutankamon (Tut) , mısırlı firavunların görünüşüne dair yapılan betimlemeyi sağlamasının yanında, uzay teknolojisine sahipmiş…

hith-hippo-king-tut-E

Kral Tutankamon’un Tabutu yıllar boyunca yapılan firavun tasfirlerinin ana kaynağı oldu.

Günümüzde, Antik Mısır’a dair yapılan betimlemelerin asıl kaynaklardan biri Tutankamon’dur. II. Ramses kadar görkemli olmasada mumyasına hazırlanan maskesi ile tüm filmlere ve çizgi dizilere Antik Mısır’daki firavun görüntüsü hakkında en net bilgiyi vermiştir. Meteor ve Gezegen Bilim‘de yayımlanan makaleye göre Kral Tut’un sahip olduğu hançer, hiç de beklenmedik materyallere ve tuhaflıklara sahip.

kingtut_dagger.jpg.CROP.original-original

Tutankamon’un Hançeri

Hançer 34 cm. uzunluğunda demir gövde ve dekoratif altın bir saptan oluşuyor. Metalden yapıldığı kesin fakat ne olduğunu anlamak için genelde metalleri parçalayacak, buharlaştıracak ya da elektrik verecek yöntemleri denemek gerekmekte. Fakat 3700 yıllık bir hançer için bu yöntemler söz konusu değil. Bunların yerine hançeri kırmadan yapılabilecek olan bir yöntem olan X-Işını Spektroskopisi‘nde, hancerde x-ışınları kullanılılarak, metalin elektronlara enerji verilip ışıma yapması sağlanıyor. Her element kendine özgü bir ışıma yaptığından, materyalin ham maddesini bulmak kolay.

kingtut_dagger_spectrum.jpg.CROP.original-original

Hançerin bıçak kısmında alın sonuçlar, Demir, Kobalt, Nikel’in yoğunlukta olduğunu gösteriyor.

Daniela Comelli‘nin araştırmasına göre, hançerin bıçak kısmı; %88 demir, %10.8 nikel ve %0.6 kobalt’tan oluşuyor. Bu oranlar sadece meteorlarda bulabileceğiniz türden. Comelli elde edilen veriler ile Kızıl Deniz’in 2.000 km. etrafında bir arama başlatarak, 1 kilogram’a yakın bir kütleye sahip olan eşleşme buldular. 2000 yılında keşfedilen Kharga Meteor‘u, Kral Tut’un ve belki de o tarihte Dünya’nın ilk metal’den yapılma hançeriydi. Meteorun düşük kütlede olması taşınabilmesini kolaylaştırıken, sıcak olması parçalayıp şekil vermeyide kolaylaştırıyordu. Dahasıda var demirin işlenmesi Bronz Çağ’ın sonlarında keşfedilip, Demir Çağ’ı başlatmıştır. Fakat Kral Tut’un hançeri Bronz Çağ’ın başlarına dayanan bir tarihe sahip, mısırlıların bunu nasıl başardığıda bir merak konusu.

Sokka's_sword
ontent/uploads/2016/06/Sokkas_sword.png 333w" sizes="(max-width: 361px) 100vw, 361px" /> Avatar çizgi dizisine Sokka Kral Tut tarzı bir silaha sahipti.