1977’de George Lucas, Star Wars filminde insanlığa hologram teknolojisinin hayalini gösterdiğinden beri, teknoloji Lucas’ın hayalinin peşinden gitti. Bugün bu tarz bir teknoloji artık günlük hayatta kullanılmak üzere.

helpmeobiwankenobi

Star Wars – Yeni Umut, 1977

Harvard Üniversitesi’nden Antonio Ambrosio tarafından geliştirilen teknoloji, nano yapıdaki süperpiksel adı verilen silikon bileşeni kullanılarak, ışığın polarizasyonu ile değişen hlogramlar üretmeyi başardılar. Işığın dairesel, çizgisel, saat yönünde ya da saat yönün tersine polarize olmasıyla farklı farklı yeni desenler ve görüntüler oluşturulabiliyor.  Çizgisel polarize ışıkda, ışık dalgaları tek bir düzlem üstünde titreşim yaparken, çembersel polarize ışıkta ise titreşimin doğrultusu çemberseldir. Bu durum polarize ışığın kiralite’si olarak’da biliniyor.

hologramOpt

Süperpikseller Üzerinde Oluşturulan Hologram Deseni

Dr. Ambrosio’ya göre

polarize ışığın kiralitesi, belirli uygulamalar tarafından çözülmek üzere şifrelenirse, sadece kullanıcının bulunduğu bölgeye ve ışığa bağlı bir şifreleme ile günümüzde kullanan güvenlik sistemlerin daha iyi ve asla taklit edilemeyecek anlık bir güvenlik sistemine sahip olabiliriz.

3420A88C00000578-0-Engineers_at_Harvard_University_US_have_developed_holograms_usin-a-54_1463146440548