Şampuanları tam olarak bitirmeden atmıyoruz. Henüz bitmemesine rağmen dibinde kalan şampuana ulaşamamak bazıları için sinir bozucu bir durum, bazıları için ise zorlu bir mücadele haline gelebiliyor. Kanının son damlasını bize vermemekte ısrar eden mücadeleci şampuan şişelerine karşı olan savaşı farklı bir strateji ile biz kazanıyoruz.

shampoo

Ohio Eyalet Üniversitesi Profesörlerinden Bharat Bhushan yaklaşık on yıldır bu soruna çözüm bulmak için çalışıyor. Lotus yaprağının su moleküllerinin yapışmasına izin vermeyen yapısından ilham alıyor Bhushan. (Alotus-leaf.previewdezyonu önleyerek iki maddenin moleküllerinin birbirlerini tutma eğilimlerini maksimum seviyede azaltmak ve hatta itmesini istiyorlar.) Kirli ortamlarda yetişse bile üzerine düşen her toz zerresini sallanarak bir noktada toplayan ve suyla karşılaştığında suyu bu toz zerrelerine iterek kendini temizleyen bu bitki hep temiz ve kuru kalmayı başarabiliyor. (Lotus bitkisi ayrıca kendi yüzeyini temizleyebilen yüzeye sahip binalar için de ilham kaynağı olmuştur.)

2012 yılında Massachusetts teknoloji entstitüsü tarafından, ketçap şişelerinde kalan son damla için yapılan yüzey kaplama, sabun benzeri ürünleri itebilen bir yüzey yapabilmek kadar zor olmadığını düşünüyor Bhushan.

Şampuan itici yüzey yapabilmek için, polipropilen içerisine gömülen kimyasal silisyum dioksit nano parçacıkları kullanılıor. Böylelikle plastik şampuan kutusuna iticilik özelliği kazandırıyor. Kimyasal sayesinde itilen sabun ve silisyum tarafından yüzeye kazandırılan pürüzlülük (lotus yaprağındaki hava paketleri gibi yüzey elde edebilmek amacıyla kullanılıyor )ile birlikte şampuan yüzeye yapışmadan kolaylıkla akabiliyor.

Geri dönüşüme ve hiç yoktan kimyasal içerik de olup doğaya zarar veren şampuanların şişelerde kalmamasıyla çevreye de büyük oranda katkı sağlıyor. 2014 yılında satılan polipropilenin %44’ü geri dönüşüm ile elde edilebildiğinden, maliyeti de oldukça düşük bu yüzden her yönden uygulanabilir düzeyde.

Kaynak;

Nogrady B.(2016). Scientists Squeeze Last Drops of Shampoo Out of Bottle With Bio-inspired Surface.http://www.abc.net.au/news/2016-06-27/scientists-squeeze-the-last-drops-of-shampoo-out-of-the-bottle/7541856

Cowan S.(2016).Every Last Drop of Shampoo Pours out of This New Bottle.http://www.takepart.com/article/2016/07/03/shampoo-bottle