Yıldızların, kara deliklerin ve bilinen tek yaşam formunun ev sahibi galaksimiz, Dünya nüfusunun 3’te 1’ine artık görünmüyor.

160610173503_1_540x360

Işık Kirliliği Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nün yayımladığı parlaklık haritasında, Amerika’da gökyüzünde yıldız görmek artık çok zor.

Işık kirliliği gelişmekte olan teknoloji ile beraber git gide artmaya başlayan bir çevre problemi. Işık kirliliği temelde yapay ışıklandırmanın gereğinden fazla kullanılması ile oluşan parlak ve aydınlık bir sis oluşturması ve doğal ışıkların görünmesini zorlaştırarak gözlem ve sağlık sorunlarına yol açması olarak tanımlanıyor. Şehirlerde reklam, gösteriş ve dizayn amaçlı kullanılan yapay ışıklandırmalar ise bunun en büyük kaynağı.

Light_pollution_It's_not_pretty

Işık kirliliği az olan kentsel bir bölge (solda) ve şehirde (sağda) Orion takım yıldızının görüntüsü oldukça farklı. Kentsel bir bölgede Rigel ve Betelgeuse süpernova’larının renkleri oldukça kolay bir şekilde seçilebiliyor.

Gereğinden fazla ışık kullanıldığında, gökyüzünden gelen yıldızların ve diğer gökcisimlerinin ışıkları gözlemlenemez ve galaksimiz Samanyolu, içerisinde bulunan milyarlarca yıldızı bunun yüzünden Dünya’da ki insanlara artık sergileyemiyor. Ulusal Çevre Sorunları Merkezi’nden Chris Elvidge‘e göre “Milyonlarca insanı içeren koca bir jenerasyon Samanyolu’nu asla göremedi. Evren ile aramızda ki en büyük bağlantı olan Samanyolu’nun görüntüsünü kaybettik.”

Light_pollution_country_versus_city

Dünya nüfusunun 3’te 1’i Samanyolu’nun kemerini ve görkemini artık göremiyor. Yukarıda kentsel bir bölgeden Samanyolu’nu oluşturak ana disk bulutsusu gözlemlenirken, ışık kirliliği olan bir bölgede Samanyolu’nun varlığından bahsetmek bile delilik.

Yüksek çözünürlüklü uydu görüntülemesiyle, gökyüzü parlaklıkları ölçülerek, ışık kirliliğinin kaynakları ve en yoğun olduğu bölgeler tespit edildi. Yapılan incelemeler ise İtalya’da bulunan Işık Kirliliği Bilim ve Teknoloji Enstitüsü tarafından bir atlas haline getirilerek ülkelerin ve uluslararası sivil toplum örgütlerinin ışık kirliliğinin güncel durumu hakkında bilgi edilmesi sağlandı. Yapılan incelemeler sonucu en fazla ışık kirliliğine sahip ülkeler Singapur, Amerika, Italya ve Güney Kore çıkarken, Avusturalya ve Kanada’nın neredeyse ışık kirliliği yok denecek kadar az. Çalışma ekibinin önderliğini yapan Fabio Falchi‘ye göre bu atlasın insanların ışık kirliliği hakkında gözlerini açıp bir önlem almalarını sağlaması gerekiyor.

_ad_client: "ca-pub-3727283242076734", enable_page_level_ads: true });