images

Bilim adamları uçan böcek boyutlarında konabilen ve tavanlardan fırlayabilen robotlar tasarladılar. Bu robotlar elektrostatik yapışma kullanıyorlar, tıpkı statik elektrikle yüklenen balonların duvarlara yapışması gibi.

Science dergisinde yer alan bulgular “Robo-Bee” adlı 10 yıl süren Harvard Mikro Robotik Laboratuvar Projesi’ne katkı ağlıyor. Bu çalışmadaki robotların her biri 10 penilik madeni para civarında olup programlanmış arılar.

indir

Kendi laboratuvarında uçan robotları geliştiren Dr. Kovac, Science ile aynı konuda bir rapor yazdı. Bu rapor, doğanın Robo-Bee’nin ve diğer konabilen robotik mekanizmaların tasarımına nasıl ilham verdiğini açıklıyor ve bu sensörlü donanımlar için orman yangınlarının veya diğer doğal afetlerin en yoğun olan alanlarına ilk cevap verenleri uyarabildiğini de ekliyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Moritz Graule ise süzülen mikro robotların enerjiyi gerçekten hızlı bir şekilde tükettiğini belirtiyor. Ve konabilmenin bu probleme bir çözüm sağladığını da sözlerine ekliyor.

Fakat kuşların pençeleri gibi olan bu mekanik aletler, bazı küçük robotlar için çok elverişsiz. Bu problemleri çözmek için araştırmacılar, çalıştırılabilen ve kapatılabilen statik elektrik yüklü küçük düz bir iniş parçası tasarladılar. Açık olduğu zaman, bu parça negatif yük ed

iniyor. Bu da yakınındakine yapışmasını sağlıyor, yani daha pozitif yüklü yüzeylere.

Harvard Robo-Bee Projesi’nin asıl araştırmacısı Dr. Robert Wood ise bir balonu saçınıza sürterek ve sonra duvara yapıştırarak sizlerin de benzer bir etkiyi tecrübe edebileceğinizi açıklıyor.

Kaynak: www.bbc.com/news/science-environment-36313958