6 Haziran 2016’dan bugüne 2000’lerin çocukları hayallerine kavuşurken, sağlığa faydalı olan ilk mobil oyun uygulaması yapılmış olabilir.

pokemon

90’ların sonunda oyun serisi olan Pokémon, 2000’lerin başında animesi ile Türkiye’de tanıtılmaya başlandı.

Nitendo’nun mobil geliştiricisi olan Niantic adlı oyun firmasının yapmış olduğu Pokémon Go oyunu, sadece Avusturalya’da çıktığı 6 Haziran 2016’da yaklaşık olarak 750 bin kişi tarafından indirildi. Bir çok insan Avusturalya’da yaşamamasına rağmen kendisini orada göstererek bu uygulamaya sahip oldu ve şu anda tüm platformlar üzerinde 21 milyon kullanıcı ile en çok oynanan oyun konumunda. Texas A&M’den Prof. Matt Hoffman’a göre bu oyun mobil oyunlarda ailelerin sağlığa zararlı argümanları yıkacak tek uygulama olabilir.

com2Fwp-content2Fuploads2F20162F032Fnexus2cee_PokemonGO2-728x573

Oyun kamera ve lokasyonu kullarak oyuncuyu rakipleri için gerçek zamanlı yönlendiriyor. Harita üzerindeki her bir hareketi gerçektende yapmanız gerekli.

Hoffman’a göre oyun insan fizyolojisine iyi gelen nadir oyunlardan bir tanesi;
“Oyunun oynanış şekli sayesinde günlük 1 ila 6 kilometre arası bir yolu yürüyorum ve beliri bölgelerde ki pokéstop’lar da onlarca insanla tanışıyor.” Hoffman’a göre bu egzersiz, mobil uygulamaların yaptığı tembelliği ortadan kaldırıken, aynı zamanda insanları egzersiz yapmaya sürüklüyor. Oyun içerisinde belirli insanların gruplarına dahil olduğunuzdan, pokéstop’lar da sanal bir şekilde değil, tam tersine yüz yüze bir şekilde sosyalleşme fırsatı kazanıyoruz. Bu nedenle Hoffman’ın yaptığı araştırmalara göre oyunu oynayan insanlar mental ve fizyolojik açıdan daha sağlıklı oluyorlar. Hoffman’ın birde uyarısı var, “pokémon yakalamak için her mahalleye girmemelisiniz, yoksa yakalanan siz olabilirsiniz”.

Pokemon_go_stang_alar

Oyuncuların enerji toplamak için geldiği Pokéstop’lardan birisi. Hoffman’a göre ilk defa mobil bir youn insanları bir araya getirmeyi başarıyor. Paris, Fransa

e.js">