New Horizon Uydusu‘ndan gelmeye devam eden Plüton resimleri, koca yürekli gezegen hakkındaki sırları açığa çıkartıyor.

tkw3kllzsrjeqwrzha0h

LORRI’nin Güneş ışınlarının Plüton’a vurduğu andaki görüntülerinde, Plüton’un atmosferi gözlemleniyor.

New Horizon uydusu Plüton’a en yakın geçişinden tam 7 saat sonra Uzun Menzilli Keşif Teleskopu (LORRI)’nu tekrar Plüton’a çevirerek görüntü almaya devam ediyor. 24 Haziran’da 6. Görüntü Paket’inin NASA‘ya ulaşmasının hemen ardından incelemeler başladı ve sonuçlar uzmanların beklentilerinden de fazla.

 

xfeemg3fg1arsay29yb2

NASA’nın görüntülerinde, iki katmanlı 130 km. yüksekliğindeki atmosfer.

Gelen görüntülerde Plüton’a Güneş ışığı vurmasıyla beliren devasa ve boş olan gaz bulutu yer alıyor, yani Plüton’un atmosferi. Güneş ışığının vurmasıyla açığa çıkan gaz bulutu Plüton’un yüzeyinden tam 130 kilometre yükseliğinde. Sis bulutu 80 kilometre ve 50 kilometrelik iki farklı katmandan oluşmakta. İnceleme ekibinin lideri olan Alan Stern‘e göre bu Kuiper Kuşağı’ndan gözlemleyebildiğimiz ilk uzaylı atmosferi ve bana göre inanılmaz bir güzelliğe sahip. Sis bulutunun içerisinde yer alan komplek hidrokarbon yapılar, Plüton’a sahip olduğu kızıla yakın rengi veriyor.

Zwergplanet-Pluto-2-

Plüton, Tholin hidrokarbonları sayesinde yüzeydeki kızıla yakın renge sahip. Yerli jargon’da ise güney-batısındaki dev kalp şeklip ile “Koca Yürekli Gezegen” olarak biliniyor.

Güneş ışığı, Plüton’a vurduğundan ultraviyola ışıklar methan gaz parçacıklarını ısıtarak parçalanmasına ve etilen, asetilen gibi Plüton’un atmosferinde daha öncede gözlemlenen, daha kompleks hidrokarbon yapılara dönüşmesine neden oluyor. Bu bileşikler atmosferde yoğunluklarısayesinde dibe çökerek soğuk ile birlikte yoğunlaşıp kristal formu almaya yani donmaya başlıyorlar. 80 kilometrelik sis bulutu bu şekilde meydana geliyor. -234 santigrad derecedeki Plüton yüzeyinde ise ultraviyole ışık gaz kristal tanecikleri Tholin adı verilen siyah hidrokarbonlara çevirerek gezegen’e kızıla yakın rengini veriyor.

John Spencer‘a göre ” Yüzeyde bu kadar aktif olan iki gezegen var, Dünya ve Mars”

2015-07-24-PlutoHaze_md