PINK DOLPHIN

 

Diğer bilinen isimleri Beyaz Çin Yunusları olan bu memeliler 1980’lere kadar pek de dikkatleri çekmemiş. Hong Kong’ daki Chek Lap Kok Havaalanı yapılırken görülmüş bu yunuslar. Ana Yaşam alanlarından biri olan Kuzey Lantau Adasında yapılan islah çalışmaları yunusları kötü anlamda etkilemiş durumda. Halkın ve medyanın bu duruma dikkat çekmesi Hong Kong Hükümeti’ni  ve bazı çevre kuruluşlarını harekete geçirmiş.

Bu yunusların pembe renginin kan damarlarının derilerinin dış kısmında olmasından kaynaklandığı düşünülüyor. Vücutlarının sıcaklıklarını ayarlarken var olan fazla ısı bu rengin ortaya çıkmasını sağlıyor.

Bu yunusları görmek isteyenler,  Hong Kong Dolphinwatch tarafından organize edilen turlara katılıyorlar. Bu turlarla hem yunuslar rahatsız olmuyor hem de merak edenlere yunuslarla ilgili rehberlik yapılıyor.

Bu yunusları Lantau Adası ve Peng Chau Adası çevresinde görebilirsiniz. Sayıca Hong Kong sularında 100 ile 140 civarında oldukları düşünülüyor. Pearl Nehri Deltası’nda ise sayıları 1000 civarına çıkıyor. Yaşam alanları  etrafındaki kimyasal atıklar,inşaat çalışmaları ve deniz trafiği yunusların sayısını azaltmış durumda. Populasyonlarının a

zalmasıyla ilgili çalışmalar devam etse de yunusların soyu maalesef tehlikede.

Kaynak: http://www.hong-kong-traveller.com/pink-dolphins.html#.V5e4TbiLTIU