tesla 4

Tamamen orijinal bir hayat yaşayan, 20. yüzyılın sayısız icadı ile en büyük mucidi, insanlığı ve çevreyi düşünen, bilimi insanlığa fayda sağlaması için kullanan dahi Nikola Tesla.

Başlıksız-58

Tesla, yetenekleri ve zekası ile çocukluğundan itibaren sıra dışı bir insandı. İnanılmaz bir görsel hafızaya sahip olan Tesla uzun saatler boyunca kafasında düzenekler kurgulayabiliyor ve bu düzeneklere hareket yetkisi bile verebiliyordu. Normal bir çocuğun ilgisini en çok çeken bir oyuncakla oynama süresi bile fazlasıyla kısa iken Tesla uzun saatler konsantrasyonunu ve motivasyonunu hiç bozmadan projeleri ile ilgilenebiliyordu. Tesla’nın bu davranışının, Tesla henüz 5 yaşında iken at kazası ile ölen abisinin ardından yaşadığı travma sonucu olduğu düşünülüyor.  Tesla ayrıca o dönemde henüz adı koyulmamış olan otizme de sahipti. Tren düdüğünün sesi onu aşırı bir şekilde rahatsız ederken, insanlarla iletişim kurmakta yaşadığı güçlükler de bu durumu destekler nitelikteydi.

Gençliğinde ise gittiği liseyi, asosyal yapısı ve bilime olan ilgisi nedeniyle üçüncü sınıfta bıraktı. 17 yaşında koleraya yakalandı. Hastalığı çalışmalarına ve kendini geliştirmesine engel olmadı. Dinlenme sürecinde bol bol kitaplar okudu ve güçlü hafızasının da yardımıyla kütüphanesindeki birçok bilgiyi değerlendirme fırsatı buldu. Bir sene sonunda ise çalışmalarına geri döndü.

Prag’da üniversite eğitimine başlayan Tesla, ilk yılında sadece günde 4 saat uyuyarak ve her gece düzenli olarak 3’te uyanarak çalışmalarına devam etti. Her öğrencinin sadece 5 ders alarak geçebildiği sınıfı, o dokuz ders birden alarak başarılı bir şekilde tamamlayabilmişti. Üniversitede ek olarak Almanca, İngilizce, Fransızca ve İtalyanca’yı öğrendi.  Başarısı, üniversite dekanı tarafından Tesla’nın ailesine gönderilen övgü mektupları ile kayıtlara geçmiştir. Fakat babasının ölmesi, okulu bitiremeden ayrılmasına neden olmuştur.

Yetişkinlik hayatındaysa Tesla, insanlarla arkadaşlık ilişkisi kurabiliyormuş gibi görünse de genellikle yalnız olmayı tercih edip, çalışmalarıyla ilgilenmeyi her şeye tercih ediyordu. Bunun en belirgin sebebi  insan saçı ve el sıkışma gibi temas gerektiren durumların onu rahatsız etmesi ki bu yüzden hiç evlenmemiş ve hiç çocuğu olmamıştır. İkinci bir sebebi ise yemek konusundaki titizliği ve takıntıları olmuştur. Yemeğe başlamadan önce her şeyin parlak ve yeterince temiz olduğundan emin olmak isterdi ve her yemeğinde mutlaka 18 peçete kullanırdı. Bu alışkanlığından dolayı yemeklerde de yalnız olmayı tercih ederdi. Kadınlarla yemeğe çıkmak ise Tesla için ayrıca zordu. Özellikle de inci ve diğer mücevherleri seven bir kadın ise. Tesla’nın yuvarlak yapıdaki mücevherlere bakmaya bile tahammülü yoktu ve bu durum onu fazlasıyla rahatsız ediyordu.  Tesla’nın bu şekilde kendini insanlardan soyutlaması, ilerleyen zamanlarda yalnızlığını güvercinlerle gidermesine neden oldu. Yaralı güvercinleri iyileştirmek ve onları beslemekle başlayan Tesla, daha da ilerleyen zamanlarda güvercinlerden birini fazlaca sahiplendiği ve onu hayatının anlamını yükleyebilecek kadar çok sevdiği söylenir. Tesla’nın diğer bir takıntısı ise sayılarla ilgiliydi. 3 rakamının Tesla’da özel bir yeri vardı. Üçe bölünmeyen numaralı odalarda kalamıyor, yaptığı bir şeyi üçe tamamlamadan rahat edemiyordu.

Öldüğünde New Yorker otelinde kalıyordu ve oda numarası 3327 idi. Yalnız başına

ölen Tesla’nın hayatı insanlığa faydalı çok büyük icatlarla uğraşarak geçmiş ve hayatta iken değeri maalesef anlaşılamamıştır. Bugün kullandığımız teknolojiyi o günlerde kurgulayabilen ve geleceği öngörebilen bir dahinin bugün isminden daha fazla bahsetmeli ve onu yaşatmalıyız.