hıckırık

Hıçkırık dediğimiz olay, akciğerlerimizin altında yer alan kubbe şeklindeki diyafram dediğimiz kasımızın istemsiz bir şekilde kasılmasıyla oluşur. Bu kasılma ise beyinle diyafram arasındaki sinir yolunda meydana gelen rahatsızlığın bir sonucudur. Bu rahatsızlık bazen stres gibi duygusal değişikliklerde ya da sıcaklık değişimlerinde karşımıza çıkar.

Peki hıçkırık sesi nasıl oluşur? Gırtlağımızın üst bölümünde epiglot adı verilen kapakçık biz yutkunurken kapanarak besinlerin ve tükürüğümüzün nefes borumuza kaçışını engelliyor. Diyaframımız ani ve istemsiz bir şekilde kasıldığında ise hava ani bir şekilde akciğerlere giriyor ve epiglot kapakçığı aniden kapanıyor. Hıçkırık esnasında duyduğumuz ses ise bu ani hareketten kaynaklı olarak çıkıyor.

Hızlı yemek yemek, hava yutmak,  asitli içecekler içmek hıçkırığa sebep olur. Ancak bu gibi durumlardaki hıçkırıklarımız kısa süreli olur. Cleveland Cliniği’nden Dr. Daniel Neides  eğer birkaç gün süren hıçkırığınız varsa bunun başka bir sağlık probleminizin göstergesi olduğu ve bunun üzerinde durulması gerektiği konusunda uyarıyor.

Peki hıçkırığımızı nasıl geçirebiliriz? Bu konuda birçok farklı yol duymuş olabilirsiniz ancak bilimsel olarak hıçkırığınızın geçmesine faydalı olan şey karbondioksit. Nefesinizi tutmanız ya da bir poşetin içine doğru nefes alıp vermeniz akciğerlerinizdeki

karbondioksit miktarını arttıracak ve bu da diyaframınızın rahatlamasını sağlayacak. Böylece hıçkırığınız da geçecektir.

Kaynak: https://health.clevelandclinic.org/2015/01/why-do-we-yawn-hiccup-and-get-goosebumps/ , http://bilimgenc.tubitak.gov.tr/makale/neden-hickiririz