Uykuya daldığımız zaman bile beynimiz duyduğumuz kelimeleri işlemeye devam eder. Örneğin sopayı, sobadan ayırabilir. Ancak uykunun rüya bölümüne geçildiği andan itibaren, beyin artık duyulan kelimeleri umursamıyormuş gibi görünür.

rüya

Neuroscience dergisinde yayımlanan bir çalışmada, beynin uykunun farklı aşamalarında duyduğu bilgiyi nasıl kullandığını ve beynin aktivitelerini araştırdılar. Sonuçlara göre şekerleme yaptığımızda duyduğumuz şeyleri öğrenebiliyoruz ve değerlendirebiliyoruz. Daha derin uykuya ve rüya aşamasına geçtiğimizde ise her şey değişiyor. Duyduklarımızı öğrenmeyi bir kenara bırakın, öğrendiklerimizi bile unutabiliyoruz.

Yapılan deneylerin amacı uykunun zenginliğini kanıtlamak ve uyku halinde beynin farklı ve gizemli davranışlarını açığa çıkartmaktı. Üç aşamada yapılan incelemelerin sonuçları, birbirinden oldukça farklıydı.

Bu araştırmanın önemi ise; elde edilen bilgilere göre daha kaliteli bir uyku düzeni ve uykuda öğrenme işleminin geliştirilip geliştirilemeyeceği hakkında bilgi sahibi olmaktı. Bu demek oluyor ki, öğrenmek zorunda olduğunuz bilgileri uykunuzdan ödün vermeden öğrenebileceksiniz.

Uzun yıllardır derin uykudayken dış dünya ile bağlantının kesildiği ve bilincin geçici olarak kapandığı düşünülüyordu. Derin uykudayken dış dünya ile bağlantı kesildiğinden, beyin öğrenilmiş bilgileri birleştirip depolama işini halleder. Bu yüzden uyku, diğer bilinen faydalarının da yanında büyük bir öneme sahiptir.

Bilincin kapanmasından bahsederken tabiî ki tamamen kapalı bir bilinçten bahsetmiyoruz. Zaten geçmişe baktığımız da evrim açısından da bu insanlığın sonunu getirebilecek felaketlere yol açabilirdi. Mağaralarda yaşayan insanları düşündüğümüzde, yaşamak istiyorlarsa etraflarındaki tehlikelere karşı sürekli tetikte olmalıydılar. Duydukları seslere uyanmaları da bilinçlerinin kapılarına aralık bıraktıklarının bir göstergesiydi. Bugün ise yırtıcıların görevini, başucumuzda bulundurduğumuz çalar saatlerimiz üstleniyor.

2014’de Andrillon ve çalışma arkadaşlarının raporuna göre uyurken duyduklarımızı değerlendirebilmemiz alacağımız kararları bile etkileyebiliyor.

Bununla ilgili yapılan deneyde katılımcılara nesne ve hayvan olmak üzere iki kategori verildi. Söylenen kelimeleri, EEGkendilerine verilen butonlara basarak iki kategoriye doğru olarak yerleştirmeleri istendi. Bu esnada kafalarına bağlanan elektrotlar sayesinde beyin izlenebildi. Daha sonra uyumalarına izin verilen katılımcılara kelimeler söylenmeye devam edildi. Fiziksel olarak bir butona basmasalar bile EEG sinyallerinden alınan sonuçlar, butona bastıklarında aktifleşen bölgenin aktif olduğunu gösterdi. Bu da bize uyku esnasında karar verebildiğimiz ve duyduklarımızı değerlendirebildiğimize dair kanıt oldu.

Deneyin bu kısmı deneklerin henüz uykuya daldığı yani hafif uykudayken (şekerleme) geçen süreçti. Derin uykuda da bu durumun geçerliliği araştırıldı ve derin uykuda kelimeleri duyamadığımız, duyduklarımızı ise herhangi bir şekilde değerlen

diremediğimiz fark edildi.

Uykuyu, öğrenmek için kullanma düşüncesi ise en azından bilgiyi daha kalıcı hale getirmek için kullanılabilir. Çünkü beynimizde, uyurken bile duyduklarımızın bir izi olduğunu artık biliyoruz.

Kaynak;

Gholipour, B. (2016). This is How Your Brain ‘Hears’ Things When You Are Asleep http://www.huffingtonpost.com/entry/how-your-brain-hears-things-asleep_us_57615cd0e4b05e4be86045fd