Rochester Üniversitesi, Optik Enstitüsünden, Chunlei Guo ve A.Y. Vorobyev‘in geliştidiği materyal, hidrofobide devrim yaratıyor.

f0rkjg6lcluasfchhyru

Geliştirilen materyal sanki su damlacıkları çok büyük bir manyetik alana maruz kalmışlar gibi geri zıplıyorlar. Günümüzde geliştirilen hidrofobik materyaller, yüzeyleri kimyasal içerik ile kaplanarak, suyun dağılmamasını ve obje tarafından tutulmamasını sağlarlar. Vorobyev ve Guo’nun çalışmasında, sıradan bir metalin üzeri lazer ile mikro ölçekte işleniyor ve bu sayede kimyasalların aksine zamanla zayıflamayacak ve bozulmayacak bir hidrofobi kazanıyor.

ml0zxpl9kvfpwl1m1egp

Guo’ya göre, mikro ölçekte materyallere yeni bir yapı kazandırılması aynı zamanda maddelere yeni özelliklerde kzandırıyor. Materyallerin yüzeyleri istenilen özellikler için yeniden şekillendirilip kullanılabilir. Ürettiğimiz materyalde hidrofobi o kadar kuvvetliki, su damlacıkları yüzeyden ani bir şekilde geri sekiyor ve tekrar düşüyor. Bu keşif,

metal içerikli ve suyun zarar verdiği, uçaklardan, televizyonlara, akıllı telefonlara kadar bir çok yapıda üretim aşamasında kullanılabilir.