Küçük bir çocukken herkes en az bir kereliğine bile olsa misafirliğe gittikleri evin perdesi ile oynamıştır. Anneler kızsa ve perdeye olan ilgiye anlam veremese de iki kat yapılan tül perdelerde oluşan hareketli çizgilerin oluşturduğu desenler çocukların ilgisini çekmek için yeterlidir.

20160902-0004

Sadece tül perdelerle kalmayıp, dönen pervanelerde, birbirine paralel çizgili kumaşa sahip kıyafetlerde,  paraların üstünde, ve daha birçok yerde görülen bu etkiye moire’ efekti deniyor.

Bu desenleri elde etmek için iki periyodik deseni üst üste koymanız ve birbiri üzerinde hareket ettirmeniz yeterli.

100 yıl kadar önce, Lord Rayleigh’ın önerisi üzerine kırınım analizlerinde kullanılması moire efektinin bilimde yer almasını sağlamıştır. Fiziğin optik alanına katkı sağlayan moire efekti aynı zamanda cisimlerin elastik gerginliklerinin deformasyonunun tespitinde de kullanılır. Bir başka deyişle cisimlerin elastik gerilimlerinin ölçümünde fayda sağlarlar.

Moire efektin eğlenceli kullanım alanı ise, moire’ efektli kitaplardır.

Fakat moire’ efekti her zaman istenilen bir şey deği

ldir. Televizyonunuzdaki bir görüntüyü dijital fotoğraf makinenizle fotoğrafladığınızda, moire eğrileriyle karşılaşırsınız. Görüntünüzün netliğini etkileyen bu durumdan televizyon ve makineniz arasında ki doğru açıyı tutturarak yani çizgileri üst üste getirerek kurtulabilirsiniz.

moiretv