Son zamanların gözde gezegeni Merkür, 9 mayıs 2016 günü  Güneş’in önünden geçerek, bizleri küçük cüssesi ile selamlamıştı.Bu olay selamlaşmanın ötesine gitsin ve Merkür’ü daha yakından tanıyalım. Güneşe en yakın gezegen olan Merkür aynı zamanda Güneş Sistemindeki gezegenlerin en küçüğüdür. Bu küçük gezegende, günler bir hayli uzundur.Bunun sebebi, kendi etrafında tam bir dönüş yapması için geçen sürenin, Dünya’ya göre daha fazla olmasıdır.Bir Merkür günü tam olarak 1,408 saat yani 175.97 Dünya günüdür.Günler her ne kadar uzun olsa da, Merkür’de yıllar çok çabuk geçer, Merkür, Güneş etrafındaki bir tam turunu, 88 dünya gününde tamamlar.Bu durum aslında Merkür’de bir gün bitmeden, bir yılın bitiği anlamına geliyor. Uzun günler kısa yıllar. Gün bitmeden bir sene yaşlanmak garip olsa gerek.

729223main_728322main_messenger_orbit_image20130218_2_full_full_full

Peki bu uzun günlerde sıcaklıklar nasıl derseniz? Merkür’ de gündüzler dayanılmayacak derecede sıcak geçer. Gündüzleri tam bir cehennemdir. Sıcaklık 427 C dereceye kadar çıkar, bu kurşunu eritmeye yetecek bir sıcaklıktır. Ama  Merkür’ de Güneş batmaya başladığında,başka bir felaket gelir. Merkür’ün yüzeyi hızla soğumaya başlar.Soğur, soğur ve soğur, o cehennem ateşi yerini tam bir kozmik dondurucuya bırakır. Gece sıcaklık -173  C dereceye kadar düşer.Bu bizim bildiğimiz canlı formunun yaşayamayacağı bir ortam.

Merkür’ün atmosferi Güneş rüzgarlarının bombardımanlarına dayanamayıp yok olmuştur.Ardında küçük, cılız, atmosferik bir yapı bırakmıştır.Bu yapıda mevsimsel olaylar sağlayacak düzeyde değildir ve sıcaklık farkının bu denli yüksek olmasının sebebi de budur. Yani Merkür’de alınacak tek bir nefes bile yok denilebilir.

Genel olarak küçük, güzel, güneş alan bir gezegen ama biraz havasız ve insanlık için pek iç açıcı bir yer değil.

d_client: "ca-pub-3727283242076734", enable_page_level_ads: true });