SpaceX ve Tesla Motor şirketlerinin CEO su Elon Musk geçen hafta Code Conference‘a konuk oldu.

Musk’un yaptığı açıklamalarda, 2018‘in ilk yarısında Flying Dragon 2 roketleriyle Mars’a insansız uzay aracı göndermeyi planladıklarını söyledi ve bunu her 26 ayda bir tekrarlanacağını belirti. Flying Dragon 2 roketleri, İlk olarak Dünya’nın yörüngesinde sürekli olarak dönmekte olan Uluslar Arası Uzay İstasyonu’na astronotları taşıması için tasarlamıştı. Bu başarılı görevinden sonra 2018 yılında Marsa doğru yol alacak roketlerin de bu roketler olması planlanıyor

İnsansız keşiflerden sonra eğer her şey planlandığı gibi giderse, 2024 yılında Marsa gidecek ilk insanların yola çıkacağını belirti. Flaying Dragon 2 roketi 7 insanı taşıyabilecek kapasitede ve Mars olan yolculuk tam olarak 18 ay sürecek. Ayrıca bu yolculuğun geri dönüşü olmayacağını belirten Musk ‘eğer ölmek için bir yer seçilecekse, Mars’ın kötü bir fikir olmayacağına’ söyledi. Son olarak Marslı (The Martian) filmini değerlendiren Musk. Filme bilimsel doğruluk açısından 10 üzerinden 8 verdi.

Eğer Musk dediklerini yapabilirse geçmiş ç

ağlarda yaşanılan coğrafi keşifler ve kolonileşme faaliyetlerinin bir benzeri ama bu sefer daha büyüğü olacak gibi gözüküyor. Artık yaşanacak yeni gezegenlere ve evrene açılmanın ilk adımlarına tanıklık ediyoruz. Tarihte bu ana canlı ortak olacak insanlar olarak belkide çok şanslıyız.

Kaynak 1, 2, 3