Kütleçekim dalgalarının gözleminden sonra kafalarda bir soru var; Nobel Alır mıyız?

nobeltakımı

Kip Thorne, France A. Córdova, Rainer Weiss, David Reitze ve Gabriela González Gözlem Ekibinin Liderleri

11 Şubat 2016’da Einstein, 100 yıl sonra doğrulanıp tekrar göklere çıkarıldığında ve eşsiz merakı tekrar bilim dünyasına ilham vermeye başladığında, Kip Thorne, France A. Córdova, Rainer Weiss, David Reitze ve Gabriela González’in kafasında temel bir soru işareti oluştu; Nobel Ödülü Alabilir Miyiz?

Bilim dünyasının en prestijli ödülü olan, 2015 yılında Aziz Sancar’ın kimya dalında aldığı Nobel Ödülleri, bu seneki sahipleri için şimdiden rezervasyon yaptırıyor. Her bilim insanının magnum opus’u (en büyük başarı) olan Nobel Ödülleri, gencinden yaşlısına bugüne kadar ki tüm bilimsel atılımların arkasındaki temel motivasyon araçlarından biri olmuştur. Bugün bile en ufak keşifte, bir umut Nobel için adım atılabilir mi sorusu akıllara düşer.

bilemedim adamı

Richard Müller

Peki ya bu seneki LIGO ekibinin ölçümleri? Berkeley’den Richard Muller, QUORA’da sorulan bu soruya müthiş bir cevap veriyor;

“Fiziksel görüş mektuplarını okumayı yeni bitirdim ve basitçe özetlemek gerekirse bu gözlemin yapılması beklenmiyordu. Gözlemlenen şeklin eğimleri, sadece tek bir modele uyuyor, o da iki dev kara deliğin birbiri içine geçmesi. Ölçüm o kadar düzgün ki hidrojen atomunun sadece 20000’de 1’i kadar bir hata payına sahip. Hiç kimse bu tip bir göçmeyi hayal etmemişti, hayal etmeye başlasak bile bu çok ama çok nadir bir olaydı ve inanılmaz bir biçimde zamanlamayı tutturdular.

Size şöyle anlatayım; gözlemlenen olay tam olarak 1.3 milyar yıl önce oldu. Bundan tam 400 yıl önce Sir Isaac Newton daha klasik mekaniği yeni ortaya atıyordu, Albert Einstein tam 100 yıl önce kütleçekim dalgalarını ortaya attığında, gözlemlenecek kütle-çekim dalgaları güneş sisteminden 81 ışık yılı uzaklıktaydı, LIGO gözlem evi yapıldığında gözlemlenmesi gereken dalgalar henüz Güneş Sistemine girmişti ve halen haberimiz yoktu.

Her şey müthiş bir şans ile oluşan zamanlama sayesinde oldu, tüm zamanlama tam 1.3 milyar yıl öncesine dayanıyor, akıl alır gibi değil. Bunu şansla açıklayabilir miyiz? Emin değilim ama birkaç ay içerisinde gözlemlerin sonucunda oluşturulacak çalışmalar ve makaleler devasa boyutlara ulaşacak. Hatta çoğu makale farklı ölçme mekanizmaları içinde fikir verecek ve belki de bizler evreni çok

ama çok küçük boyutlarda incelemek için bir çağ başlattığımızı farkedeceğiz.

Nobel Ödülü’nü bilemem ama bu gözlem tarihte mikro evrenin gözlemini başlatan olay diye bir yer edinecek ve tarih derslerinde ki çağ çizelgelerinde farklı rengin başladığı bölge olacak.”

Kaynak; https://www.quora.com/Gravitational-Waves-2/Is-the-detection-of-gravitational-waves-worthy-of-a-Nobel-prize