kornea-tedavi-goz-300x271

Değerli korneamız, gözümüzün ön kısmında bulunan, şeffaf yapıda olan ve gözümüze gelen ışınları kırma da görev alan tabakamızdır. Kornea şeffaflığını kaybettiğinde, şekli bozulduğunda (keratokonus; korneanın öne doğru sivrileşmesi) ya da kornea ödemi (psödofakik büllöz keratopi) olduğunda, korneanın değişmesi gerekir. İşlevini kaybeden kornea, yaşamını kaybetmiş birinden alınan kornea dokusu ile değiştirilerek kornea nakli yapılır. Uzun zamandır yapılan bu işlem ile birçok insan gözlerine tekrar kavuşmuştur.

Irkçılığı, ayrımcılığı, cinsiyetçiliği yanlış bulsak da kornea nakli cinsiyetçiliği destekliyor. Organ nakilleri içerisinde
en başarılı sıralarda kornea nakli gelse de her ameliyatta olduğu gibi kornea naklinde de olumsuz sonuçlar mevcut.

Amerikalı araştırmacıların raporuna göre sonuçların olumsuz olmasında cinsiyet faktörü büyük rol oynuyor. maxresdefault
Erkeklerin donörünün kadın veya erkek olması fark etmezken, kadınlara yapılan kornea naklinin erkek donörden gelmesi sorun olabiliyor.

Araştırmacılara göre problemin sebebi ise H-Y antijeni. H-Y antijeninin sadece erkeklerde bulunması, kadın hastaların erkek donörlerden faydalanmasını kısıtlayabiliyor. Erkek bir donörden bağış yapıldığında, kadının vücudunun bağışıklık sisteminde kaydı olmayan antijen ile karşılaşması, savaş hazırlıklarının başlamasına neden olabiliyor. Sonuç ise gözlerde kızarıklık, şişkinli

k, görme de azalma ve olmazsa olmaz bir ağrı ile doku reddediliyor.

Doku uyumu gerektirmediğinden donör bulma sıkıntısı olmayan kornea naklinin cinsiyet ayrımcılığı göz önüne alındığında, başarısızlık oranı zaten düşük olan nakil işlemi daha da azaltılabilir.

Kaynak;

Dance.A.(2016).Cornea Donation May Have Sex Bias.https://www.sciencenews.org/article/cornea-donation-may-have-sex-bias