Teknolojinin gelişme hızı, en korkulan hastalıkları birer birer tarihe gömüyor.
ALT TAG

Beyin krizi, halk arasında ki adıyla inme; beyindeki damarların tıkanması, yırtılması ya da hasar görmesi sonucu oluşan bir hastalık. 24 saat içinde gerekli tedaviler yapılmaz ise ölüm, tedaviler 72 saati aşarsa kalıcı konuşma kaybı, davranış bozukluğu gibi hasarlar kaçınılmaz. Ülkemizde ki hastalık bazlı ölümlerin her yıl %15’i inme hastalığından kaynaklı, bu tüm hastalıklar arasında ikinci sırada ve artık tarihe karışmak üzere.

079B371700000514-3602331-image-a-2_1463837919153

Pulse Terapödik, Londra, İngiltere

İngiltere’den Pulse Terapödik şirketi keşfettiği manyetik kan teknolojisi ile beyinde oluşan damar tıkanıklığını, normal kan akışını hızlandıran ve damarları açan ilaçlarından tam 30 kat daha hızlı bir şekilde açıyor. Çalışmanın lideri Dr. Richard Perry‘e göre “İnme’de zamanlama inanılmaz bir önem taşıyor. Bunun nedeni insan beyninin bir dayanma limiti olması yüzünden. Manyetik kan pompalama ile 4-5 saat arası süren ilaç tedavisini tam olarak 55 dakikaya düşürdük ki bu inanılmaz bir durum.”

PerryRichard

Richard Perry

Tedavinin çalışma mantığı ise çok basit. Kan hücrelerinden çok daha küçük nano-metal parçacıklar hastaya kolundan damar yolu açılarak veriliyor. Daha sonra hastanın kafasına çok hızlı dönen mıknatıslar yerleştiriliyor. Mıknatısların bu hızlı dönüşü, metal parçacıkların dönmesine ve tıkanıklığın oluştuğu bölgeye akın etmesine neden oluyor. Tıkanıklığın bulunduğu bölgeye çekildikten sonra metal parçacıklar bölgede döndürülerek damar içerisindeki tıkanıklığı direk açıyorlar. İşin can alıcı kısmı ise, metaller kan hücrelerinden küçük olduklarından hastanın kan akış hızını değiştirmiyor ve mıknatıslar tarafından ayırt edilebildiklerinden hastanın hücrelerine karışmadan alınabiliyorlar.

Richard Perry’e göre sistem “Kaza yapılan bir tıkalı bir yolu düşünün, klasik ilaçlar ambulans görevinde olduklarından ulaşmaları yolun hareketine bağlı, biz oraya direk motosiklet yolluyoruz, hiç beklemelerine gerek olmadan. Basit bir fizik mekanizmasından ibaret, sadece güvenli yöntemi bulm

amız vakit aldı.”

Kaynak: 1, 2