GOMSHALL, UNITED KINGDOM - 1928: Captain William Richards and Alan Herbert Reffell have designed and built a kinght-like robot named Eric and able to perform the same tasks as a human being in 1928, in Gomshall, United Kingdom.

Geçtiğimiz aylarda yüzden fazla robota ev sahipliği yapan sergi bilim müzesinde düzenlendi.Sanat müzesi müdürleri İngiltere’nin ilk robotu olan Eric’in onlara katılacağından umutlular.Tabii eğer müze, halkın fonlamasıyla onu yeniden inşa edebilirse!

“Robotlar” sergisi geçen 500 yıl boyunca meydana getirilen insansı makinelerin örneklerini, 16.yüzyıldan mekanik keşiş ve 1582’den kalma eklemli demir mankenden, modern oyuncaklara,araştırma modellerine ve endüstriyel uygulamalar için tasarlanmış robotlara kadar birçok örneği içerecek. Farklı yaşlardaki sayıca 12 civarı çalışan robot, Londra’daki müzede olacak. Bunlara ilk yürüyen iki ayaklı robotlar,  Amerika ve Japonya’dan katılan bazı ziyaretçiler de dâhil!

Müzenin belirttiğine göre sergi; robotların kültürel, tarihi ve teknolojik kaynağını inceleyecek.Aynı zamanda halka da sergilenen robotların bazılarıyla etkileşimde bulunabilmeleri için imkan sağlayacak. Sergi hakkındaki kısa toplantıda konuşan Science Museum Group’un yöneticisi Ian Blatchford, bunun daha önce böyle bir ölçekte yapılmadığını söyledi. “Bu sergi kendimizi yeniden yaratmanın özellikle insani takıntısını inceliyor. Bunu boya veya mermer vasıtasıyla değil, metal vasıtasıyla yapıyor. Onların görüşleriyle robotları görme; insanlığın umutları korkuları ve hayalleri hakkında çok şey açığa çıkarıyor.”

Sergi 8 Şubat’ta açıldı ve 3 Eylül 2017’ye kadar devam edecek. Eğer dünyanın en eski robotlarından biri olan ve “robot” kelimesi ilk kez kullanıldıktan sadece 8 yıl sonra yani aslında 1928’de üretilen Eric’in yeniden yapılmış versiyonunu görmek isterseniz hala geç kalmış sayılmazsınız. Eric hareket edebiliyordu ve konuşabiliyordu. İngiltere’nin yanı sıra Amerika ve Avrupa’daki kitleyi de cezbeden Eric, dünya genelinde sergilendi. Fakat sonradan gözden kayboldu ve bundan dolayı Eric’in parçalanmış olduğu farz ediliyor. Müze takımı, sadece gelecek yılın sergisi için araştırma yürütürken bu hikayeyi keşfetti. 10 Mayıs’taki kısa toplantıda müze arşiv çizimlerini kullanarak onu yeniden yapmaya yardım etmek iç

in Kickstarter Kampanyası’nı başlattı. Robot bilimci Giles Walker projeyi yürütecek ve müze uluslararası bir turda Eric’i almayı ve ona onun kalıcı koleksiyonun parçasını yapmayı planlıyor.

 

Kaynak: http://www.iop.org/news/16/may/page_67366.html