Berkeley’den Robert Knight insanların içinden geçenleri dışarıya bağırmaya başladı ama tamamen iyi niyetler ile.

34B44AE300000578-3613443-image-a-15_1464383592841

2015 yılı Dünya’da az bilinen ama yaygın bir hastalığa dikkat çekmek için insanların sosyal medyayı en iy kullandığı yıldı. Yıl boyunca soğuk kovalar dökmenin tek bir sebebi vardı oda ALS (Amyotrofik Lateral Skleroz)hastalığına dikkat çekmek. Professör Robert Knight bu hastalığın ilerleyen aşamalarında ki konuşma kaybına bir çare aramak için işlere başlayalı tam 1 yıl oldu ve çalışmalar bugün meyvesini göstermeye başladı. ALS hastaları, merkezi sinir sistemi, omurilik ve çevresinde sinir hücrelerinin kaybolması yüzünden oluşan bir hastalık. Nöronların zamanla hasar görüp ölmesi ile kişide hareket kabiliyetinden yoksun kalma, konuşamama gibi motor kasların yaptığı tüm işlemler ortadan kalkar. Bu hastalığa sahip en tanınan insan yine bir fizikçi olan Stephen Hawking. Fakat günümüz toplumunda hiç bir insan Stephen Hawking gibi yüksek pahalı teknolojik tedavilere ve süper bilgisayarlı tekerlekli sandalyelere sahip değil. Bu nedenle diyalog kurmada büyük zorluklar yaşıyolar.

 

hawkingwwe-aliens-asteroids-ourselves-stephen-hawking-outlines-biggest-threat-to-humanity-jpeg-282934

Stephen Hawking, ALS Hastalığına Sahip En Ünlü İsimlerden Birisi

Roberth Knight insanların konuşma anında beyinlerinden geçen sinyallerin hangi kelimelere karşılık geldiğini çözerek bu tip hastalıklardaki konuşma problemi ortayadan kaldırmayı başardı. Sisteminin tek yaptığı normal bireylerin duyduğu bir kelimede beynin sol lobunda oluşan sinyalleri, kelimelere ve cümlelere göre senkronlamaktan ibaret. Her kelime için beyin farklı frekansta ve farklı bölgelerden özel sinyaller yolluyor ve bu sinyaller sürekli kayıt altında tutularak bir kelime-beyin sinyali bankası oluşturuluyor. Deneklerin duydukları andaki frekanslar kaydedilek oluşturulan bilgisayar modellemesi Mayıs 2016’da ilk meyvelerini vermeye başladı ve deneklerden düşünmesi istedikleri kavramları kelimelere çevirerek, deneklerin beyninden geçenleri konuşmaya dökebildi. Knight çalışmasının daha hedefli olabilmesi için mümkün olduğunca farklı insanın beyinlerini kaydederek bilgisayar modellemesini geliştirmeyi planlıyor ve bunun için şu an hem Berkeley’den, hem de Amerikan hükümetin büyük bir destek almaya başladı.

maxresdefault

Prof. Dr. Roberth Knight, Berkeley, USA

İşin güzel yanı artık insanları kafalarının içinede girebiliriz, gizli bir şeyler düşünme zamanları geride kalacak gibi.

Kaynak; 1