Yıllar yıllar öncesinde yaşamış ve yok olmuş olan talihsiz minik akrabalarımız Homo floresiensis’lerin yaşamlarına göz atalım. Homo Floresiensis’ler aslında yakın zamanda yüzüklerin efendisi filmiyle tüm dünyanın ismini öğrendiği Hobbitler tabi filmdekinden biraz daha farklılar.

0b07b6ca893e53da547acd93d7454718

Varlıklarından şüphe duyulan minik atalarımız sonunda varlıklarını kanıtladılar. 2014’de Endonezya da yapılan kazılarda yaklaşık 700 000 yıl öncesine ait kemikler ve dişler bulundu. Gerekli analizler yapıldıktan sonra ise bunların insan genlerine sahip olduğu kesinlik kazandı. Homo sapienlerle aynı anda yaşamış olan Hobbitlerin 1,5 milyon yıldan daha uzun bir süre varlıklarını sürdürdükleri ve Bali’nin doğusunda bulunan Puerto Rico adasında yaşadıkları’da ulaşılan bilgiler arasında.

HOBBİTLER NEDEN KÜÇÜK?

Hobbitlerin yaşadığı bölge, verimsiz, kuru otlardan oluşan bozkır yapıya sahipti. Beslenmek için buldukları bitkilerin ise besin değerleri oldukça düşüktü.  Yeterince çeşitli ve bol besin bulunmayan topraklarda yaşamak zorunda olan Hobbitler, gelişimlerini hızlı tamamlamaya ve daha az besinle hayatta kalabilmek için daha küçük vücut yapısına ait genlerini aktararak şartlara uyum sağlamış ve uzun yıllar boyunca türlerini yaşatmışlar.

HOBBİTLER VEYA BİLMEDİĞİMİZ ATALARI YAŞADIKLARI ADAYA NASIL ULAŞMIŞ OLABİLİRLER?

Geçen yıla kadar en güçlü teori hobbitlerin veya atalarının bot benzeri bir araç yardımı ile adaya ulaşmış olması üzerineydi. Brumm’a göre ise bu çok ikna edici değil. Çünkü bot gibi bir araç bile bizim minik atalarımızın bilişsel gelişiminin çok önünde. Brumm’un düşüncesi ise tusunami benzeri bir doğa olayının onları bulundukları yerden adaya sürüklemiş olması yönünde. Endonezya’da yaşanan tusunami felaketinden sağ kurtulabilen ve kendilerini uzaklarda bir karada bulan insanlar ise bunun mümkün olabileceğinin göstergesi.

HOBBIT 2HOBBİTLER-MİNİ FİLLERE KARŞI

Mini fil derken aslında buffalo boyutunda, bugünkü fillerden biraz daha farklı yapıda olan fillerin atası ‘stegadons’ lardan bahsediyoruz. Önceleri hobbitlerin beslenmek için mini filleri avladıkları düşünülse de, fillere ait kemiklerde hiçbir kesik izine rastlanılmamış. Kemiklerle birlikte bulunan taştan yapılmış araç gereçler (190 000 yıl öncesine ait), Hobbitlerin mini filleri avladığına dair güçlü kanıtlar sunsa da, bizim minik insanlar avladıkları hayvanların etini yemeği düşünememişe benziyor. Oysa o kadar etle karınlarını güzelce doyuracak barbekü partileri verebilirlerdi. Diyeceksiniz ki barbekü için ateşe ihtiyaç var. Doğru, ve Hobbitlerin ateşten haberleri varmış.

HOBBİTLER NE KADAR ZEKİYDİ?

Bizim kadar zeki olmadıklarını biliyoruz fakat ne kadar zeki oldukları hakkında kesin bir bilgi yok. Beyinleri bizim beynimizin üçte biri kadar olduğu biliniyor. Ama beyin ölçüsü de zeka hakkında yorum yapmak için çok sağlıklı bir yöntem değil. Yaşayışları hakkında elde edilenlerden yola çıkılacak olursa; Belli bir kültürlere sahiptiler ve bu kültürü nesilden nesile aktarıyorlardı. Kültürden kastımız ise yapılan araç gereçlerden fazlası değil. Kısacası çok zeki olduklarını söyleyemeyeceğiz.

NEDEN ‘HOBBİT’ DİYE İSİMLENDİRİLMİŞLER?

Bu türü ilk keşfeden arkeolog, bu türe ‘homo hobbitus’ denmesini istemiş. Zamanla araştırmacıların kendi aralarında geçen konuşmalarla daha kısa ve sempatik bir isim olan Hobbit’e dönüşmüş. Ayrıca Hobbitlerin bazı kemiklerinin analizi yapıldığında, Homo Sapien’lerin

down sendromlu yapıları ile eşdeğer olduğu görülmüş.

Kaynak;

Bower, B. (2016). Hobbits History Gets New Preface. https://www.sciencenews.org/article/hobbit-history-gets-new-preface

Winn, P.(2016). ‘Hobbits’ probably barbecued mini-elephants on this Indonesian island.  http://www.globalpost.com/article/6775475/2016/06/10/hobbits-probably-barbecued-mini-elephants-indonesian-island