LMR

İnsan olarak hepimiz sağlıklı yemeğin öneminin farkındayız. Şeker oranı çok yüksek olmayan, taze meyve ve sebzelerden oluşan öğünler tercih ederek hayatımızı sağlıklı bir şekilde geçirmeyi düşünürüz. Ama maalesef büyük bir çoğunluğumuz zaman zaman kaçamaklar yaparak zararlı olduğunu bildiği abur cuburlar, katkı maddesi ve hatta zehir içeren yiyecekleri içecekleri de tüketiriz.

Peki ya hayvanlar? Sizce onların da böyle kötü alışkanlıkları var mıdır? Cevap maalesef evet onlar da tıpkı bizim gibi zararlı olduğunu bildikleri halde iğrenç denilecek yiyecekleri bile denemekten çekinmiyorlar.

  1. JAPON TAVŞANI

tavsan1Bu tavşanlar, yumuşak ve ılık oluşundan dolayı dışkılarını yemeği çok seviyorlar. Zaten sindirilmiş olması ise onlar için ayrı bir avantaj çünkü çiğnemeden yutabiliyorlar. Aslında bunu yapmalarındaki gerekçe, çok fazla enerji harcayan hayvanlar olduklarından dolayı daha fazla besin depolama ihtiyacı hissetmeleri. Ayrıca bu konu da seçici de davranıyorlar. Her yedikleri besinin dışkısını değil, besin değeri yüksek yemeklerinin çıktılarını tercih ediyorlar. Bu davranışı sergileyen diğer hayvanlar ise; çinçilla, yer sincabı, kanguru faresi…

2.BROTOGERIS CHIRIRI

Brezilya’da bulunan, parlak renkli Brotogeris Chiriri olarak bilinen papağan türü, yuvalarını inşa etmek i5988712713_88a525b060_bçin terk
edilmiş termit tepeciklerini kullanıyorlar. Aile üyelerine daha geniş yer açmak için duvarı kazırken işi bırakıp, yuvanın duvarlarını yiyorlar. Kuşlar arasında yaygın olan toprak yeme alışkanlığı ‘geophagy’ olarak adlandırılıyor. Ama termitlerin yuvaları topraktan daha farklı. 2015’de yapılan bir çalışmayla termit yuvalarının duvarlarının, normal topraktan daha fazla organik madde içerdiği tespit edilmiş. Kuşlar bu şekilde büyük ölçüde potasyum, fosfor ihtiyacını karşılıyorlar. Ayrıca az miktarda alınması gereken demir ve çinkoyu da bu şekilde elde ediyorlar. Termit toprağından elde ettikleri besinler yumurtlama ve genç kuşların büyümesine katkı sağlayıp, zehirli meyvelerden aldıkları toksinleri vücutlarından atmalarını sağlıyor.

Orangutanlar da buna benzer bir yöntem kullanıyorlar. Orangutanlar genellikle ağaçların üzerinden özenle seçtikleri meyve ve yapraklarla beslenirler. Aşağıya indiklerinde ise ara sıra toprak yemeyi tercih ediyorlar. Aşağıya indiklerinde bir süre toprağı kokluyorlar ve ardından hoşlarına giderse yiyorlar. Orangutanların sebebi ise fazla yeşillik yemekten kaynaklı ishalin etkisini yok etmek. Bunlara ek olarak orangutanların metal oranı yüksek toprağı teşhis edip yedikleri gözlemlenmiş. Fakat henüz orangutanlara ne gibi bir etkisi olduğu ve orangutanların tercih nedeni keşfedilememiş. Dışkı ve toprak yemek hayvan olmalarına rağmen tuhaf.

  1. MASON ARILARI

Bee-Pollenating1Sırada ise hem besin değeri düşük olan hem de zehir içeren besinler tercih eden böceklerimiz var.

Mason arıları bu konuda önde gelenlerden. Normal bal arılarından farklı olarak tek başına yaşayan bu tür arılar, besin değeri yüksek olmayan polen ile beslenirler.  O. montana ve O. Subaustralis türleri larvalarını beslemek için papatya ve günebakan bitkilerinin ait olduğu Asteraceae familyasının polenlerini toplarlar. Bu bitkilerde yetişen polenler çok az miktarda protein içerir bu nedenle de larvaların gelişimi çok yavaş olur. Ottowa Üniversitesinden Jessica Forest’ın yaptığı çalışmaya göre; bu bitkilerin poleni ile beslenen larvaların yetişkin olması için geçen süre iki yıl iken, protein değeri fazla olan polen verildiğinde, 1 yıl içinde yetişkin olduklarını gözlemlemiştir. O zaman neden bu poleni tercih ediyorlar?

Yapılan çalışmalar hala kesin olmasa da, düşman Sapyga türü yaban arılarından korunmak için mason arılarının bir parazit üretmek zorunda oldukları söyleniyor.

  1. PARASEMIA PLANTAGINIS

Parasemia Plantaginis, yani bilinen adıyla tırtıl. Bu tırtıllar ise dar yapraklı sinirli ot adında bir bitki ile beslenerek, plantaginis_2rpe2011savunma mekanizmalarını güçlendirmek için bitkinin yapraklarından iridoid glikozit adında kimyasal alıyorlar. Böylece içlerine yumurtasını bırakarak tırtılı içten yiyen ölümcül yaban arıları amaçlarına ulaşamıyor. Ama maalesef bu güzel ve etkili bir yöntem değil. Çünkü bu kimyasal sayesinde daha da belirgin ve parlak turuncu rengine dönüşmesi onu yeşil yaprakla

r üzerinde kolayca seçilebilen bir av haline getiriyor.

Kısaca, zehirli besinleri tercih eden hayvanlar yavaş gelişim ve zayıf bağışıklık sistemine katlanmak zorunda. Avantaj olarak ise bazı türler için av iken bu besinler sayesinde kendilerini koruyabiliyorlar.

 

Kaynak;

Law, Y.H.(2016).Poo, soil and Toxins; The Strangest Things Animals Eat.http://www.bbc.com/earth/story/20160721-there-are-animals-that-eat-soil-toxins-and-even-their-poo