Fizik deneyleri dört aşamalıdır, teori yürütme, planlama, uygulama ve yorumlama. Paul Wigley uygulama adımını fizikçilerin üzerinden almak üzere.

AH1P3603

Paul Wigley (Sağda) Yapay Zekanın Hükmettiği Düzeneğini Gösteriyor

Yeni bir bilgi üretilmeden önce, fizikçiler çevrenin işleyişini analiz ederek sorunları keşfederler. Bu tüm bilim insanlarının en iyi yaptığı şeydir ve onları bizlerden asıl farklı kılan özellikleridir. sıradan olyların mekanizmalarını araştırarak, etrafımızda gelişen olaylarlara açıklamalar getirirler. Bu işleyişin en önemli parçalarından biride deneydir. Deney, temelde ortaya atılan çözüm fikirlerini (hipotez) test etme amaçlı yapılan uygulamalar bütünüdür.

160516091544_1_540x360

Avusturalya Ulusal Üniversitesi’nden (ANU) Paul Wigley, deney prosedüründe ki sıkıntıları ve insana bağlı hataları ortadan kaldırmak için, insan faktörünü çıkarıp yerine daha kompleks işler yapabilen yapay zekayı koydu. 2001 yılında Eric Cornell, Wolfgang Ketterle ve Carl Wieman‘a Nobel kazandıran; gazı inanılmaz düşük sıcaklıkta bir lazer ışık demetinde hapsedip, maddenin 5. hali olan Bose-Einstein Yoğunlaşması‘nı gözlemleme deneyini yapay zekaya yaptırdı ve sonuçlar üçlünün yaptıklarından daha kesin ve hatasız olarak gözlemlendir. Wigley’e göre; “basit bir bilgisayar programı, ANU içerisindeki tüm öğrencilerin yapacağı kombinasyonların ve işlerin hepsini dah kısa bir sürede, daha az bir hatayla yapabilir. Fakat insanların yerine yapay zekayı koyarak bilimi ilerletmeyi bende beklemiyordum. Bu şekilde daha az hata yaparak ve zamandan kazanarak farklı alanlar üzerine yoğunlaşabilir. Hem bu yöntem gittiğiniz her yerde deneysel fizikçi aramaktan çok daha ucuz. Yapay zeka 2001’de yapılan deneyi çok daha hızlı gerçekleştirdi, hatta oluşturduğu Bose-Einstein Yoğunlaşması o deneyden daha büyük ve daha gözlemlenebilirdi.”

Wigley’in deneyinin başarısının, yeni ve daha kompleks deney düzenekleri kurularak geleceği köklü bir şekilde etkileme

si bekleniyor. Yaratıcılık ve gözlem kısmına kavuşana kadar şimdilik fizikçiler rahat, fakat labaratuardaki önlüklü insanların gelecekleri tehlikeye girmiş durumda.

 

Kaynak; http://www.anu.edu.au/news/all-news/artificial-intelligence-replaces-physicists