Ben dünyanın en kuvvetli insanıyım, Game of Thornes da en güçlü adam Khal Drogo, Naim Süleymanoğlu mu daha güçlüdür, Halil Mutlu mu daha  kuvvetlidir?

Khal-Drogo

İri yapılı, uzun boylu, kaslı gördüğümüz insanlar için hemen çok güçlü birisi deriz. Peki o adamı tanımadan sadece görüntüsüne aldanarak güçlü olduğunu düşünmek ne kadar doğru olur? Yada sizce o adam güçlü müdür, yoksa kuvvetli mi? Buna nasıl karar verirsiniz?

Güçlü ve kuvvetli kavramlarını birbirlerinin yerine sıkça kullanırız. Günlük konuşma dilimizde de yerleri oldukça büyüktür. O zaman bu kelimelerin gerçek anlamını öğrenip haklarını vermeliyiz.

Kuvveli ile başlayalım;

Bir insana, hayvana veya araca kuvvetli demek istiyorsanız, bir tırı iterek veya çekerek hareket ettirebilen, kalın bir demiri bükebilen insanı, aracı veya hayvanı düşünebilirsiniz. Yani etki ettiği cisimlerin hareket durumunda değişiklik yapabilen şeklini değiştirebilenler kuvvetlidir. Karşılaştırma yaparak karar vermek isterseniz; Diğerlerine göre daha büyük kütleli cisimleri hareket ettirebilene daha kuvvetli diyebilirsiniz. Örneğin iki halterci düşünün, haltercilerden hangisi diğerinden daha fazla ağırlık kaldırırsa o daha kuvvetlidir.

Güçlü diyebilmemiz için ise seviye biraz daha artmalı. Halterci örneğinden devam edelim. İki haltercimiz de eşit ağırlıktaki halterleri kaldırabiliyor olsunlar. İkisinin de yapacağı iş aynı ama ikisinden birini birinci ilan etmek zorundasınız. Bu sefer, aynı işi (halteri yerden belli bir yüksekliğe kaldırmak) en kısa sürede yapabilen, başka bir deyişle daha hızlı olana, diğerinden daha güçlü diyebilirsiniz.

Bu durumu birde şöyle düşünelim, halterci halteri yerden belli bir yüksekliğe kadar kaldırmak zorunda, yani halter güç-yer değiştirmek zorunda. Halteri yukarı doğru kaldırabilmek için yukarı doğru kuvvet de uygulamak zorundayız. Ve bunu yaparken zamanı durduramadığımız için belli bir zaman geçiyor. Haltercinin halterinin yer değiştirmesi / geçen zam

an bize haltercinin ne kadar hızlı olduğunu söylediğine göre, ve halteri kaldırmak için kuvvet uyguladığına da hem fikir olduğumuzdan gücü de kolaylıkla formüle dökebiliriz;

Güç = Kuvvet x Yer değiştirme / Zaman