Evren ebatları ve sonu hakkında her zaman insanların asıl odak noktası olmuştur. Paul Halpern ve Nick Tomasello gözlemleyebildiğimiz evrenin aslında biraz daha küçük olduklarını hesapladılar.

1 -qoI7nrcyC67VVzZCilxww

Gözlemlenen Evren’in Logaritmik ölçekte bir dizaynı.

Evren’in içerisinde trilyonlarca yıldız içeren devasa bir sistem ve insanoğlu bunların sadece çok çok az bir kısmını gözlemleyebilmiş durumda. Eski hesaplara göre gözlemleyebildiğimiz evren tam olarak 45.66 milyar ışık yılı genişliğindeydi. 1 ışık yılının 9.45 trilyon kilometre (9.450.000.000.000) olduğunu hesaba dahil edersek gözlemlenen evrenin devasalığı hakkında daha net bir fikir edinmiş oluruz. 2000’li yılların başında J. Richard Gott tarafından yapılan hesaplama en azından böyleydi fakat günümüzde bu hesaplamanın yanlış olduğu keşfedildi.

05nobelspan-articleLarge

Saul Perlmutter Brian P. Schmidt ve Adam G. Riess (Soldan Sağa) 2011 yılında evrenin gnişlemesinin sürekli ivmelendiği keşifleriyle Nobel Fizik Ödülü’nü kazanmışlar ve kozmoloji için baştan hesaplamara ihtiyaç duyulduğunu ortaya koymuşlardı.

2011 yılında Adam G. Riess, Brian P. Schmidt ve Saul Perlmutter’e Nobel Fizik Ödülü’nü kazandıran keşifleri olan evrenin genişlemesinin hızının sürekli artması ile birlikte, gözlemlenen evren ile ilgili yapılan hesaplamaların da tekrar bu ivmelenme göz önünde bulundurularak başa alınması gerektiği ortaya atılmıtı. 2013 yılından beri NASA’nın Planck Uydu’sunu kullanan Halpern ve Tomasello, Riess ve ekibinin keşfinde ki veri

leri Planck uydusundan elde ettikleri ile birleştirerek gözlemlenebilen evrenin aslında 43.34 milyar ışık yılı olduğunu hesapladılar. Rakamlar küçük gelebilir fakat bu önce ki hesaptan % 0,7 oranında daha küçük ve 320 milyon ışık yılı bir mesafeyi kapsıyor.

 

Kaynak; 1