Bilim kurgu filmlerinin vazgeçilmezi olan lazer silahları Claudiu A. Stan’in ekibi tarafından inşa edilmek üzere

bjeucxd3jgym74yqftwi

LINAC tarafından üretilen x-ışını lazeri saniyenin 9 milyonda biri hızında su taneciklerini buharlaştırıyor.

Lazer’ler büyük ebatlardaki enerjiyi doğru ve isabetli bir şekilde kanalize etmenin en iyi yollarından biridir. Temelde lazerlerin çalışma prensipleri karmaşık gibi görünse de aslında parça parça gidildiğinde çok basittir. Atomlar temelde kesin olarak enerjileri belirli olan uyarılmış ya da temel durumda bulunurlar. Eğer bir uyarılmış durumdan temel duruma geçer ise enerjisini azaltmak zorundadır ve atomlar fazla enerjiyi bir foton halide dışarı yayarlar. Bu fotonun enerjisi uyarılmış ile temel durum arasındaki farka eşittir.

 

Su jet’i inanılmaz yüksek bir basınçta olmasına rağmen lazer tarafından kolayca dağılmakta

Uyarılmış durumda ki bir atoma belirli bir enerjiye sahip bir foton gönderilirse, uyarılmış durumdaki atom bir alt enerji seviyesine ya da temel seviyeye düşer ve bu enerji düşüşüyle beraber ilk gönderilen fotona ek olarak yeni bir foton yayar. Lazerlerin çalışma prensibi ise tamamen buna dayanmaktadır. Her tarafı ayna olan bir kutunun içine yerleştirilen uyarılmış haldeki atomlara, belirli bir dalga boyunda foton yollanır. Bu foton, her atomdan geçişinde atomun yaydığı fotonla beraber çoğalır, aynadan seker ve başka bir uyarılmış atoma çarpar. Bu süreç sonunda, sürekli olarak aynı enerjiye dolayısıyla aynı dalga boyuna sahip milyonlarca foton’a ve bir ışık kaynağına sahip olunur. Buna LAZER denir ve oluşma prensipleri yüzünden lazerler koherent (uyumlu), tek dalga boylu ve şiddetli ışık düzenekleri olarak bilinirler.

SLAC Ulusal İvmelendirme Laboratuvarı’nda Claudiu A. Stan’in ekibi bu mekanizmayı hiç bozmadan, Linac Koherent Işık Kaynağında üretebildikleri en güçlü x-ışını lazerini ürettiler. Lazer ışığı o kadar güçlü ki su taneciklerini saniyenin 9 milyonda biri gibi yüksek bir hızda buharlaştırıyor. Daha da iyisi, mekanik parçalar kesmek için kullanılan yüksek basınçlı su jet’ini ise hiç zorlanmadan bölebiliyor.