J0230’un Merkezinde Ortalık Karışık.

032916_cc_est-hurricane_free

Ocak 2016’da Bruce Balick ve Robert Brown tarafından Ulusal Radyo Gözlemevi’nde yapılan gözlemde Samanyolu’nun merkezinde bulunan, daha öncede konuştuğumuz Sagittarus A* adındaki dev kara deliğin radyo dalgalarındaki gözlemi yapılmış ve yeni veriler incelenmek için bilim dünyasına tanıtılmıştı. Bugün ise Güneş sisteminden tam 11 milyar ışık yılı uzakta, J0230 galaksisinin merkezi gözlemlendi ve görünüşe göre galaksinin merkezi yaşamak için hiç de huzurlu bir yer değil.

 

J0230’un merkezine doğru yaklaştığınızda sizi yaklaşık saatte 200 milyon (200.000.000) kilometre ile sürükleyecek bir fırtına bulunuyor. Bu rakam ışık hızının 7’de 1’i ve eğer bu hıza sahipseniz sadece 0.6 saniyede Dünya’nın etrafını Ekvator’dan dolaşabilirsiniz.

Cetus

Cetus Takım Yıldızı

Bu fırtınalar Dünya üzerinde gözlemlenen en hızlı fırtınadan 625.000 kat daha büyük. Bu tip fırtınalar Quasar adı ile bilinirler. Quasarlar, dev kara deliklerin etrafında yüksek miktarda radyasyon ve radyo dalgaları yayan disk halindeki dev madde akıntılarıdır. Quasarlar bu yüksek hızlarını disk’ten yayılan aşırı yüksek miktardaki radyasyona borçludurlar. Öyleki, J0230’un merkezindeki Quasar tam olarak 22 trilyon Güneş parlaklağında. Oluşan ışık demetlerinin yarattığı gazlar tamı tamına 2.2 milyar Güneş kütlesine sahip.

Uzayda küçük görünmelerine rağmen, quasarların etrafındaki bu devasa hareket aslında kendi galaksilerine şekil vermelerine sebep olur. Çok yüksek kütledeki maddenin, çok yüksek hızlardaki hareketi sayesinde kazanılan momentum, galaksinin içerisindeki dönüşü de etkiler. Quasarlar’ın etrafındaki fırtınadan yayılan gazlar, galaksi dışına kadar hareket edebilirler. Bu gazların galaksi dışına hareket etmeleri, gala

ksilerdeki yıldız oluşan bölgelerin, yeni yıldızları oluşturmak için gereken yakıtı olan radyasyonu ve gazı da azaltır.

J0230, Cetus takım yıldızı içerisinde bulunan ve Dünya’dan yaklaşık 11 milyar ışık yılı uzakta olan, rekor fırtına hızlarına sahip korkutucu bir galaksi.