Dünya’nın ikizi ya da Dünya’nın kız kardeşi denilen gezegen, mitolojide aşk ve güzelliği simgeleyen Venüs’tür.

Peki neden bu yakıştırma yapılmıştır?

Venüs’ün bu sıfatı almasının ana sebebi hemen hemen Dünya ile aynı büyüklüğe, kütleye, yoğunluğa ve maddesel bileşenlere sahip olmasıdır. Bu benzerliklerin yanında, tabii ki iki gezegenler arasında farklılıklar da vardır. Hatta bu farklılıkların hemen hemen hepsi sizi ölüme götürebilir.

Merkür’den sonra Güneşe en yakın gezegen olan, bu kardeş gezegenimizi daha yakından tanıyalım. Venüs, Dünya’ya en yakın gezegenlerden biridir. Bundan dolayı gökyüzünden onu çıplak gözle, belirgin halde görmek mümkündür. Hatta Ay ve Venüs, bazı aralıklarla bir araya gelip  tüm Dünya’ya bir Türk Bayrağı deseni sergilemektedir.

Bu fotoğraf 2008 yılında Macaristan’da çekilmiştir.

gyebnar.jpg (1024×681)

photographed Monika Landy-Gyebnar of Balatonakarattya, Hungary, on Dec. 1, 2008.

Peki ya gökteki güzelliği ile gerçekten göz kamaştıran bu gezegen nasıl bir yer? Madem Dünya kadar kütlesi var, o zaman çekim kuvveti Dünya ile hemen hemen aynıdır. Bu gezegen Dünyaya Hacim ve özkütle olarak da yakınsa ve birde atmosferi var ise yaşam için elverişli midir derseniz?

Üzgünüm atmosferi olmasına rağmen, tek bir nefes almamıza bile izin vermez Venüs. Atmosferinde son derece zehirli olan karbondioksit gazı, yoğun bir şekilde mevcuttur.Zaten bu ilk durum bizim için yeterince ölümcül olsa da Venüs’ün süprizleri bununla bitmiyor. Atmosferinden dolayı oluşan hava olayları, yağmurlara sebep olmakta ama bu bizim bildiğimiz ve şemsiyeyle korunabileceğimiz cinsten bir yağmur değil. Bulutlardan sülfirikasit (H2SO4) yağmakta. Bu asidin deriyle temasında, konsantre durumuna bağlı olarak kaşıntılara veya ileri derecede asit yanıklarına sebep olabilir. Metalleri aşındırabilen bir asit olan H2SO4 , yağmurlu günlerde söylenen ‘şeker misin eriyeceksin’ kavramının kullandırtmayacak cinsten.

surfaceofvenus.jpg (1280×960)

Venüs’ün yüzeyi

Sıcaklıklar nasıl peki? Venüs, Güneşe en yakın ikinci gezegen olmasına rağmen (en yakın gezegen Merkür’dür), Güneş sisteminin en sıcak gezegenidir.Bu sıcaklık dayanılmayacak derecededir. Tam bir cehennem diyebiliriz.Venüs’ün ortalama sıcaklığı 480 C ve en kötüsü de bu sıcak günler hiç bitmek bilmez. Venüs’de gece-gündüz süresi (bir gün) tam 5832 saat yani, 117 Dünya günüdür. Güneş sistemindeki en uzun gün, Venüs günüdür. Çünkü Venüs kendi etrafında diğer gezegenlere nazaran çok yavaş dönmekte. Yavaş dönmekte ama sanmayın normal Dünya’daki gibi sabah Venüs’de Güneş doğudan doğacak. Venüs kendi çevresinde, Dünya’ya göre tam tersi istikamete döndüğü için Venüs’de gün doğumlar batıdan olur. Yani Güneş Venüs’de batından doğar ve doğudan batar. Zaten bu garipliğinden midir, bilinmez. Venüs yalnız bir gezegendir. Yalnız derken, Venüs’ün kütlesi ve büyüklüğü elverişli olmasına rağmen uydusu yoktur. Öyle tek başına tam 225 günde dolanır Güneş’in çevresinde. Güneş’in çevresinde dolanır demişken, Venüs’de, Merkür’ün geçen günlerde  yaptığı gibi 5 Haziran 2012 günü Güneş’in önünden geçerek bizleri selamlamıştı. Bir daha ki selamlaşmamız 11 aralık 2117 tarihinde olacaktır.

Venüs’ün Güneş önünden geçişi

Kaynak ve Görseller;