2015 yılında varlığı tespit edilen dört yeni element yeni isimlerine kavuşuyor

tumblr_o8gv8b1iMj1qaityko1_540

2015 yılında keşifleri yapılan 113, 115, 117 ve 118 atom numaralı elementler, 8 Haziran 2016 tarihinda Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği (IUPAC)’ın yaptığı basın açıklamasıyla yeni isimlerine kavuştular elementlerin yeni isimleri;

– 113. Atom numaralı elemente, Nihonium ismi ve Nh sembolü

– 115 atom numaralı elemente, Moscovium ismi ve Mc sembolü

– 117 atom numaralı elemente, Tennessine ismi ve Ts sembolü

– 118 atom numaralı elemente, Oganesson ismi ve Og sembolü verildi.

IUPAC’ın elementlerin varlığının kesin olarak ispatından sonra, isim verme işlemide bir o kadar teferrüatlı. Normal şartlarda hiçbir bilim insanı bulduğu elemente isim veremez. Bunun yerine, IUPAC’ın elementlere isim verilmesinde belirlemiş olduğu kriter bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla; mitolojik bir karakter ya da konseptten , mineral ya da başka bir kimyasal bileşik, belirli bir bölge veya coğrafik bir alan adı , elementin özelliği ve bilim insanının ismi olarak belirlenmiştir. Kimyasal isimlendirme genelde 1 ve 16. gruplar arası -ium (-yum) , 17. grup için –in ve 18. grup için –on ekleri ile bitirilmektedir.

01-yuri-oganessian-670

Prof. Dr. Yuri Oganessian, 1970’lerden bu yana element çalışmaları ünlü.

113 atom numaralı element Nihonium ismini keşfedildiği RIKEN araştırma merkezinin bulunduğu ülke olan Japonya’dan almasına karar verildi. “Nihon“, japonca’da Japonya’yı söylemenin iki yolundan bir tanesi ve “Güneşin Yükseldiği Toprak” anlamına geliyor.

115 numaralı Moscovium ve 117 numaralı Tennessine elementleri ise adlarını şefedildikleri bölgelerden alıyorlar. 115 numaralı Moscovium adını Rusya’nın başketi Moskova’dan, Tennessine ise Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Tennessee eyaletinden alıyor.

118 numaralı Oganesson ise elementi bulan Dubna Nükleer Araştırma Enstitüsü (Rusya) ve Lawrence Live

rmore Ulusal Laboratuvar (Amerika) ekiplerinin ortak kararı ile adını element çalışmaları ile ünlü olan Profesör Yuri Oganessian‘dan alıyor.

 

Kaynak; 1