Tüm dünya da her gün binlerce insan organ bağışı yetersizliğinden dolayı hayatını kaybediyor. Birçok hasta insan ise sağlıklı bir yaşam için yıllarca bağışlanacak organın gelmesini bekliyor. Organ bağışı yeteri kadar ihtiyacı karşılamıyorsa, geriye kalan en mantıklı çözüm organ üretmekten geçiyor.

bağış

Bilim kurgu filmlerinde olduğu gibi bu artık bir hayal değil. Bilim adamları ve araştırmacılar, günümüz teknolojisi ve bilimin sayesinde organ üretimini mümkün kılabiliyor. Organ üretim yöntemi ise temelde basit; insanlardan alınan kök hücrelerin  (saç veya deriden), domuz embriyosuna enjekte edilmesi ve bu embriyonun dişi bir domuza yerleştirilerek gelişmesiyle elde ediliyor. Embriyonun olgunlaşmaya başlayıp başlamaması, sürecin işe yarayıp yaramadığının göstergesi oluyor. 28 gün sonra ise domuzun hamileliği sonlandırılıp hücreler analiz ediliyor. Bu yöntemle diyabet, parkinson gibi birçok hastalığın da kalıcı tedavisinin sağlanabileceği öngörülüyor.

Yunan mitolojisiyle ilgilenenlerin aklına aslan başlı,  keçi gövdeli ve yılan kuyruklu  yaratıklar gelmiş olabilir. İnsan human-pgve domuzu birleştirme çalışmaları da aslında buna benzer bir şey. Biraz ürkütücü olan, bu birleşimin bilim adamlarını korkutan bazı olasılıklarının bulunuyor olması. Örneğin, insan kök hücrelerinin bir şekilde hayvan vücudu içerisinde insan beyni oluşturma ihtimalinin olabileceği düşünülüyor. Emory Üniveristesinden Paul Root Wolpe’un dediğine göre, “insan yapısına ait kalp veya diğer organların hayvan vücudunda olması büyülü bir şey değil, fakat düşünceleri ve bilinci olan insan beyninin bir hayvan vücudunda olması ihtimali biraz riskli ve korkutucu.  Bu konu hakkında çok dikkatli olmalıyız.”

Risklerinin yanında bu sistemin kullanılabilir hale gelmesi, kişiye özel tıbbın kapılarını açacak. Aslında 2010’dan beri varolan bu düşünce, ilk olarak Japon bilim adamı Hiromitsu Nakauchi tarafından bir yarasa pankreasının fare içinde geliştirilmesi ile hayat buldu. Daha sonraları, b

u yapılabiliyorsa neden insanlar için gerekli organları üretemeyelim merakı ile bugün büyük bir ilerleme kaydedildi.

Biraz sıra dışı ve belki de rahatsız edici görülebilir fakat bu sayede birçok insanın hayatı için umut olabilecek bir çözüm yöntemi olacağa benziyor.

Kaynak;

Imam, J. (2016). Human organs Grown in Pigs May Help Transplant Patients. http://edition.cnn.com/2016/06/09/health/human-organs-chimera-irpt/index.html