Dolu bir flaş bellek mi ağırdır, boş bir flaş bellek mi?

Garip bir soru oldu ama 2011 de California Universitesi’nde bilgisayar mühendisliği profersörlerinden John D. Kubiatowicz, veri olarak sıkıştırılmış her bir soyut kilobyte’ın, somut olarak neye denk geldiğini merak etmiş.

Gerçekte veri dediğimiz şeyler aslında 1’ler ve 0’lardan oluşuyor. Bu verinin yazımı ise basitçe elektronları biraz daha yüklü duruma getirip, hapsedip, belirli bir desene göre dizmekten geçiyor. Örneğin; flaş belleğinizin içindeki her müzik için, milyonlarca elektronu farklı farklı dizmeniz gerekiyor; her mp3 dosyası için yaklaşık 2 milyon elektronu hapsedip, parçanın içindeki seslere göre diziyorsunuz. Yani hayali olarak bahsettiğimiz 1’ler ve 0’lar aslında gerçekler!

DataProcessing

John D. Kubiatowicz’in hesaplarına göre 1’ler ve 0’lar yerine kullanılan elektronlar, normal elektronların 1820’de 1’i oranında daha ağırlar, bu yaklaşık olarak 1.7&#

215;10^(-24)gr ediyor. Elinizdeki belleğin boyutu ne kadar büyükse o kadar fazla elektron hapsedebilirsiniz. Eğer 4GB’lık bir bellek kullanmış olsaydınız, tam dolu bir bellek, boş bellekten tam 10^(-18)kat daha ağır olacaktı. Aradaki farkı hissedebilirmisiniz? Sanmıyorum ama bilmeye değer.

Kaynak; http://www.cs.berkeley.edu/~kubitron/