Hayatımız boyunca okullardan edindiğimiz bilgiler, izlediğimiz haberler, diziler, filmler bize şunu söylemekte bir şey  radyoaktif ise kendinizi koruyun, kaçın ve uzaklaşın. Yer altındaki sığınaklar, kurşundan yapılmış yapılar bu radyoaktiviteden kaçınmak için iyi yerlerdir. Hemen hızlıca, koşarak oraya gidin ve saklanın…

Ama bir yandan da , öyle radyo aktif bir  madde var ki dünyanın yüzde 90’ı bırak o maddeden kaçmayı, o maddeyi ağzına atıp, üstüne bir de afiyetle yutuyor. Bunun sonucunda olan şey ise radyoaktivite dolu bir mide ve gülen bir surat.

Evet bu maddemiz muz. Ya da ş5131_muzzöyle diyebiliriz; muzun içinde bulunan ve radyoaktif olan  Potasyum elementinin izotopu (K-40) . Bu potasyum izotopları (K-40) radyoaktif olmakla birlikte yarılanma ömürleri 1,25 milyar yıldır. Ortalama bir muz meyvesi  0,1 mikro sievert radyasyon içermekte. Yani tüm bunlar ne demek ? Şöyle örneklendirme yapabiliriz; Tomografi çektiren bir hasta 10 ile 15 mili sievert radyasyona maruz kalıyor. Muzla kıyasladığımızda arada tam 100000 kat fark var.

Evet tomografiden daha tehlikesiz ama hala radyasyon içeriyor, peki muz yemek ne kadar sağlıklı derseniz?

Muz yemek kesinlikle sağlıklı, aşırıya kaçmadıkça güvenle yiyebilirsiniz. Biz aşırıları seven milletiz, aşırı yiyebiliriz. Peki, bunun sınırı ne derseniz, radyoaktif zehirlenme belirtilerini göstermeden önce 5000000 tane muz yiyebilirsiniz. Ama  denemeye kalkarsanız muhtemelen zehirlenmeden önce başka sebeplerden dolayı hayatınız tehlikeye girer.

6357742609496448711114076181_love-banana-minions

Muz içerdiği vitamin, mineral ve besleyici değerlerle çok faydalı ve sağlıklı bir besindir.Tadından kesinlikle bahsetmeyeceğim. Zaten muz sevmeyen de yoktur.

Muzun radyasyonu öyle korkulacak, kaçınacak bir radyasyon değil, bir-iki ışıma yapıyor diye sofranızdan eksik etmeyin.

 

 

Kaynak;

http://chemistry.about.com/b/2011/07/10/bananas-are-radioactive.htm

http://io9.gizmodo.com/5783811/why-are-bananas-radioactive