maxresdefault

Son yıllarda etkileri gün geçtikçe artan iklim değişikliği, birçok canlı türünü ve doğal yaşamı etkilediği gibi, dev pandaları da etkiledi. Bu sevimli canlı türü, soyu tükenmekte olan canlılar listesinde üst sıralarda bulunuyordu. Uzmanlar, doğal çevreyi koruma çalışmalarının sembolü haline gelen dev pandaların, artık nesli tükenmekte olan türlerden olmadığını bildirdi.

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN), 50 yıl süren soyun tükenme tehlikesinden kurtarılması çalışmalarının ardından, bu ikonik türü soyu tükenmekte olan türler listesinden çıkararak, tehdit altındaki türler kırmızı listesine aldı.

2003 yılında, yalnızca 1,600 dev pandanın yaşadığı tahmin edilirken; 2014 yılında dev panda popülasyonu %17 artış gösterdi. Yavruların sayısını tahmin etmenin oldukça zor olmasına rağmen, son yapılan çalışmalar toplam dev panda popülasyonunu 2,060 olarak gösteriyor (bunlardan 1,864 tanesi yetişkin dev panda). Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’nin raporlarına göre, Çin hükümetinin bu türü korumak adına aldığı tedbirler işe yaramışa benziyor. Ancak ne yazık ki, pandaların beslendiği bambu ormanlarının 1/3’ünün, önümüzdeki 80 yıl içinde iklim değişikliğinden etkileneceği ve popülasyonun tekrar küçüleceği düşünülüyor. Rapora göre; bu sevimli ve ikonik türü korumak için, ormanların korunması ve gelebilecek tehlikelerin belirlenmesi gerekiyor.

7f5a2d0657cc1449eb24a5f9455a6068

Artık çevreyi ve doğal yaşamı korumak; yere çöp atmamak, doğal hayatı kirletmemek ve müdahale etmemekten çok daha fazlasını yapmayı gerektir

iyor. Yediğimiz besinin, kullandığımız araçların, yaşam tarzımızın gittikçe çevre düşmanı haline geldiği bu yıllarda; artık doğal yaşamı ve doğal yaşamın bir parçası olsa da farkına varamayan insanoğlunu bu tehditlerden korumak için ciddi çaba sarfetmemiz gerekiyor.

Kaynak;

Link