7 den 77’ye dünyadaki hemen herkesin yemeye doyamadığı, 4000 yıllık geçmişi olan çikolata daha masum üretilebilir mi?

kakao-yağ

Latin Amerika’da Kolomb öncesinde kurulmuş medeniyetlerden miras aldığımız kakao çekirdekleri, ilerleyen zamanlarda çikolataya dönüşerek dünyanın vazgeçilmez tatlısı haline gelmiştir. Dönem dönem, ilahi yada inanca aykırı, lüks ve zevk göstergesi olarak kabul edilen çikolata, günümüz dünyasında mutluluk artırıcı, antioksidan olma özellikleriyle severek yediğimiz bir tatlı türüdür.

Severek yiyoruz yemesine de içeriği dolayısıyla sağlığımıza faydalarının yanında zararları da var. Temel olarak kakao, şeker, süt ve %40 oranında yağdan oluşan çikolatada yağın yüzdeliği hemen dikkat çekiyor. Yüksek oranda yağ içermesi birçok bakımdan oldukça büyük bir sorun yaratıyor. Çikolata üreticileri ise bu sorunun farkında ve yağ oranını azaltmak istiyor. Fakat yağ oranı %36’nın altına indirildiğinde çikolata çok yoğun bir yapıya sahip oluyor ve her çeşit çikolata makinesinde kısa sürede tıkanmalara yol açıyor.

Proceedings of National Academy of Science’da yayımlanan makalede, Temple Üniversitesinden bilim adamları, düşük yağ oranlı çikolata yapmayı başardıklarını açıkladılar. Yağ oranını azaltma yöntemleri ise oldukça ilginç. Akışkanlığın çıkardığı sorun için fazlasıyla eklenen yağın görevini, elektrik alan kullanarak üstesinden gelmeyi başarmışlar. Makine içine akıtılan çikolataya uygulanan elektrik akımı sayesinde, yağ oranı azaltılsa bile akışkanlık artırılabiliyor. Elektrik alan sayesinde dağınık olan kakao parçacıkları, mikroseviyede kısa zincir grupları oluşturarak istenilen yönde akışkanlık sağlıyor. Electrorheology diye adlandırılan teknik sayesinde, çok sevdiğimiz çikolatalarımız yağ oranlarını %28’e kadar düşürüyor.  Böylece daha sağlıklı hale gelen çikolataların lezzetinin de yağlı olanlarla aynı tatta, hatta daha iyi olduğu söylüyorlar.

Şu an sadece bir şirkette denenen sağlıklı çikolata üretiminin, bu yöntem ile yaygınlaşması ve tercih edilmesi çikolata tutkunları için büyük avantaj olur.

Kaynak;

Savov V.(2016).Lower Fat Chocolate is Now Possible Thanks To Electrical Engineering..http://www.theverge.co

m/2016/6/20/11979138/chocolate-manufacturing-low-fat-electrorheology

Sabri R. (2016). Chocolate With Less Fat? Scientists Make Shocking Discovery.                       http://www.csmonitor.com/Science/2016/0626/Chocolate-with-less-fat-Scientists-make-shocking-discovery