İngiltere Swansea Üniversitesi’nden Dr. Tavi Murray öncülüğünde bir grup yer bilimci bizlere şimdiye dek yetersiz bir bilgiye sahip olduğumuz buzul depremleri oluşumu hakkında bilgi veriyor. Yavrulama veya çoğalma olarak da bilinen bu olay, buzul kenarlarının parçalanmaları sırasında hızla geriye ve aşağıya doğru hareketlerinden dolayı meydana geliyor.
Buzul depremlerinin doksanlardan beri 7 kat arttığı belirtiliyor. Bu durumu anlayabilmek için 2013 yılında Dr. Murray ve yardımcıları Güneydoğu Grönland’da bulunan en büyük buzullardan biri olan Helheim Buzulu’nu yaklaşık 2 aylığına yakın takibe aldılar. Bu takip sırasında kameralar, GPS sensörler ve küresel sismik ağ kullandılar. Buzul bu zamanlarda yaklaşık 1,5 km geri çekildi ve ekip bu sırada detayları yakalamaya çalıştı.
Science dergisinde yayınlanan bulgular, çoğalan buzdağlarının buzuldan nasıl uzaklaştığını ve geçici olarak buzulun yönünü nasıl tersine çevirdiğini örneklendirdi. Bu durumun buzul depremlerine sebep olduğu belirtildi.

14017578_10209<div class='adsense adsense-leadout' style='float:right;margin:12px'><script async src=