Bilim adamları büyük dalgaların olasılığını türetmek için bir matematik modeli geliştirdiler. Bu model olası büyük dalgaların nasıl olduğunu tahmin etmek için zamandaki veya uzaydaki birçok noktanın ortak istatistiği olan çok noktalı bir istatistik sistemi kullanıyor.

Matthias Wachter’a göre bilimde ve mühendislikte en iyi sonuçları elde etmek için kaçtığımız veya elediğimiz ses ve dalgalanmaları düşünmek lazım. Çünkü Wachter’a göre ses ve dalgalanmaları anlamamız karmaşık sistemleri anlamamıza yardımcı olacak.

Aşırı büyük dalgalar açık sularda meydana gelen geniş ve kendiliğinden olan dalgalardır. Aynı zamanda, son derece tehlikeli olabilirler, büyük gemiler ve okyanus gemileri için bile. Bu dalgalar denizbilimciler tarafından yüksekliği, belirgin dalga yüksekliğinin iki katı olan dalgalar şeklinde tanımlanırlar. Matthias Wachter’a göre bu çok noktalı istatistikler bizlere dalga yükseklikleri veya türbülanslı hava akışları gibi yüksek seviye karışıklığı anlamamızı sağlarlar. Ona göre yaptıkları işin kilit noktası, iyi bilinen Fokker-Planck eşitliğine uymak için tüm bu karışıklığı azaltabilmek.

Untitled

 

Ne yazık ki, bu yaklaşımın Tsunami tipi olaylara uygulanması mümkün değil. Wachter’a göre Tsunami genellikle izole edilmiş deprem olaylarının sonucunda oluşuyor. Bunun yanı sıra bir de olası bir diğer durum var ki o da Tsunamilerin istatistiğinin yaygın okyanus dalgalarınınkinden önemli derecede farklı olması. Bu yüzden bu yaklaşım onlar için tutulmuyor.

Araştırmacılar aynı zamanda atmosferik rüzgâr verisini kapsamak için kendi modellerini geliştirme üzerinde çalışıyorlar. Wachter’a göre bunun rüzgâr enerji uygulamalarında, rüzgâr türbinlerinin ayarlanması için yaklaşan büyük kuvvetli rüzgâr

ın yardımının büyük bir ilgisi var. Tabii devam eden birçok araştırma da mevcut!

 

Kaynak : http://ioppublishing.org/2016/03/11/using-statistics-to-predict-rogue-waves/