Bilim insanları yüzyıllardır beşinci bir temel kuvvet olduğunu düşünüyorlardı. Attila Krasznahorkay, son deneyinde bu kuvveti bulmak üzere!

34A5925900000578-3611278-image-m-2_1464282899692

Evren’de kuvvet sadece dört temel gruba ayrılır, bunlar sırasıyla; elektromanyetik, kütleçekim, nükleer ve yeğin nükleer olmak üzere sınıflandırılmıştır. Evrende alt mekanizmasını bildiğimiz tüm olaylar bu dört kuvvet tarafından şekillenir ve dört temel kuvvet 1800’lerin başından beridir değişmemekte. Macaristan Ulusal Bilim Akademisi’nden Prof. Dr. Attila Krasznahorkay, geçen yıl yaptığı deneyde bu dört kuvvetin yanına beşincisini ekleyerek mekanizmasını çözemediğimiz evreni ve maddeyi artık çözebilmenin peşinde.

atomki

Prof. Dr. Attila Krasznahorkay, Macaristan

Attila’nın geçen yıl yaptığı deneyde Lityum atomu üzerine 140 derece açıyla gönderilen protonlardan, kara-foton ortaya çıkarmaya çalışıyorlar. Bu sayede evrende varlığını bildiğimiz ama gözlemleyemediğimiz kara madde ve karanlık enerjiye yaklaşmayı planlıyorlar. Çalışma’da tuhaf bir şekilde beklenenden daha fazla pozitron ve elektron ortaya çıkarak normal materyalden 34 kat daha ağır bir materyal ortaya çıktı. Yeni materyal Berilyum’un stabil olmayan bir formu ve daha önce kayıtlara geçmiş değil. Asıl olay ise Berilyum’a benzeyen materyalin beklenenden çok daha farklı bir şekilde radyoaktif ışıma yapması.

34A5923E00000578-3611278-image-a-3_1464282912698

Prof. Dr. Attila’ya göre, bu anormal radyoaktif ışımanın sebebi beşinci bir kuvvet ve bu kuvvet kara-foton’ları oluşturan skalada olduğundan, bize kara madde ve karanlık enerji gibi parçacık fiziğinin standant modelinin asla açıklayamadığı, sadece teorik olarak bahsettiği evrenimizin %82’sini anlamamızı sağlayacak.

Deney 2015 yılında, Fizik Gözlem Dergisi (Physics Review Letters)’nde yayımlandığında fazla dikkat çekmemiş, fakat Attila Krasznahorkay deneyinde tekrar aynı sonuçları alması üzerine bu yıl büyük bir yankı uyandırmış durumda. California Üniversitesinden gönderilen ekip deneyin doğru sonuçlar verdiğini ve matematiksel ya da metot olarak bir problem gözlemlenmediğini belirttiğinden beri parçacık fiziğinin önde gelen isimleri deneyin verileri üzerine çalışmalara başladılar. Sydney Üniversitesi’nden Geraint Lewis’e göre ” Eğer tüm bu deney doğruysa iki durum söz konusu; ya beşinci kuvveti bulduk ama bir yıldır görmedik ya da farklı bir radyoaktif ışıma söz konusu buda farklı bir element’e işaret ediyor. Buluna parçacığın bir X bozonu olm

a ihtimalide var.”

Attila Krasznahorkay şu an için Avrupa’da fiziğin merkezine yerleşmiş durumda.

Kaynak; 1