Bu garip özellikli maddeden avucunuzun içinde bir miktar aldığınızda parmaklarınızın arasında rahatça akabilecek bir kıvamda olduğunu hissedersiniz fakat ani bir hareketle parmaklarınızı sıkmaya çalıştığınızda, madde aniden taş kadar sert bir hale gelir. Sıkmayı bırakıp sıvıyı kendi haline bıraktığınızda ise tekrar akışkan bir duruma gelir.

dilatant ile ilgili görsel sonucu

D30 aldı dilatan ürün sündürülebilecek kadar yumuşak

dilatant ile ilgili görsel sonucu

Çekiç darbelerini emecek kadar sert

 

 

 

 

 

 

 

Yavaş ve nazik hareketlerle materyali sündürüp oyun hamuru gibi oynayabilirsiniz ama ani bir çekme yaparsanız, sertleşip kopabilir.Eğer siniriniz bozulup yumruklamak isterseniz,  emin olun olan sizin elinize olacaktır.

Peki Bu Madde Nedir ve Neden Böyle Davranıyor?

Bu materyal aslında özel bir akışkandır. Bu tür akışkanlara dilatant akışkanlar denir.  Dilatant akışkanların özellikleri, kayma hızları arttıkça akışkanlık viskozitelerininde artmasıdır.

Bu tür bir akışkanı evinizdeki malzemelerle rahatça yapabilirsiniz. Evinizde mısır nişastasının su ile karıştırıp bu deneyimi evde kendinizde yaşayabilirsiniz.  3′ e 1 oranında mısır nişastası ve suyu birbiriyle karıştırırsanız. Evdeki küçük bireylere oynaması zevkli organik bir oyun aracı yaratabilirsiniz eğer içine çok az parmak boyası da koyarsanız, kolayca ilgilerini çekebilirsiniz. Oynamasının g

zelliğinin yanı sıra dilatant akışkanlar, normalde akışkan, esnek bir yapısı olması ve ani darbelerde sertleşmesi nedeniyle günlük hayatta özellikle spor koruma ekipmanlarında kullanılmaktadır.

Lamar Üniversitesinde çekilen eğlenceli video sanırım size herşeyi özetleyecektir=)