İnsanlar doğar, gelişir, büyür büyüdükçe bedeni yıpranır ve kaçınılmaz olan yaşlanma süreci kendini göstermeye başlar. Yaşlılığın sonucu olan ölüme çözüm henüz bulunamasa da, yaşlanma etkilerini büyük oranda geciktirici, daha sağlıklı hücreler ile daha uzun yaşamın sırrı adım adım çözülmekte.

14555-youth_news

ABD ve Brezilya’da yapılan son çalışmalarda sentetik bir androjen olan steroid danazolün telomeraz enzimini uyardığı böylece telomer sentezi ile daha uzun telomer elde edildiği bunun sonucunda da daha geç yaşlanan ve uzun süre sağlıklı kalabilen hücreler, dolayısıyla yaşamlar elde edilebileceği kaydedildi.

Telomerler ve yaşlanma ile ilşkisi fikri 1960’lı yıllarda Leonard Hayflick adında bir araştırmacı tarafından keşfedilmişti.

Telomer dediğimiz kromozomların uç kısımlarına verilen addır. Yaklaşık 8000-10000 defa birbirini tekrar edentelomerescartoon nükleotit diziliminden oluşur (Uzunluğu kişiden kişiye göre değişir, genetik yapı, çevresel faktörler ve yaşam tarzı bu sayıyı belirler. İnsan ömürlerinin birbirinden farklı olmasının bir nedeni de telomer uzunluğu farkıdır). Nükleotit dizilimi ise; TTAGGG ‘dir.  Tıpkı ayakkabı bağcıklarının uçlarında bulunan plastikler gibidir telomerler. Telomerler hücre  bölünmelerinin sayısını belirleyen yapılardır. İnsan embriyosunun 4. Ve 7.aylarından itibaren başlayarak her hücre bölünmesi ile birlikte telomerler de kısalmaya başlar. Bu nedenle bebeklerde telomerler oldukça uzundur ve bebeklerin büyümesi ile telomerler de kısalmaya başlar. Kısalması ise hastalıklara daha açık hale gelinmesi ve yaşlanma ile sonuçlanır.

Fareler üzerinde yapılan deneyde, telomeraz enzimi enjekte edilen yaşlı farelerin 1 ay sonunda kaslarının güçlendiği, dalak bağırsak ve beyindeki sinir hücrelerinde yenilenmeler olduğu gözlemlenmiştir. Olumlu sonuçlara sahip bu deneyle birlikte insanlarda 1000’e yakın nükleotite kadar uzatma yapılarak yaşlanma birkaç yıl geciktirilebilecek. Yapısında değişiklik yapılmış mesajcı RNA kullanılarak uygun proteinin üretilmesi ve TERT adı verilen telomeraz enzimi içeren yapı sayesinde, bölünmeler ve çeşitli nedenlerle yıpranarak kısalan telomerin uzamasını ve yenilenmesini sağlayarak vücudun yaşlanması durdurulabilecek .

Her ne kadar yaşlanmanın önüne geçilecek çözümler bulunsa da, hastalıklar meydana gelmeden önlenebilecek olsa da kendimize iyi bakmalıyız. Yapay olarak bulunan bu çözümlere doğal olarak katkı sağlamak da bizim elimizde. Telomerleri uzatamasak bile en azından kısalmasını hızlandıran etkilerden uzak durarak, yaşam kalitemize ve sağlığımıza katkı sağlayabiliriz.

Araştırmalara göre telomerlerin kısalmasını hızlandıran etkenler; kötü hava ve ciğerleri büyük oranda olumsuz etkileyen sigara tüketimi, en önde gelen etkenlerden birisi. Sigara içen insanların hücreleri kendilerini sürekli yenileme ihtiyacı duyduğundan, zamanından önce bir çok defa yenileyerek telomerlerin kısalmasına neden olur. Sigara içen insanlar bu yüzden olduğundan daha yaşlı görünürler ve açık bir şekilde ömürlerini kısaltırlar. Diğer bir etken ise stres. Stres telomeraz enzim

inin işlevini yapmasına engel olarak, kısalmayı ve yıpranmayı hızlandırır. Aşırı kilo, düzensiz uyku ve beslenme de telomerler üzerinde olumsuz etkiye sahip.

 

New England Journal Of Medicine.Scientists Think They’ve Found a Hormone That Reverses Cell Aging in Humans.

http://futurism.com/scientists-think-theyve-found-a-hormone-that-reverses-cell-aging-in-humans/