Sinemada 3D Film İzlemek İçin Gözlük Şart Olmayacak

Computer Science and Artifical İntelligence Lab (CSAIL) tarafından geliştirilen sistem ile artık her seferinde fazladan para vererek aldığımız, o rahatsız edici, plastik 3D gözlükleri kullanmak zorunda kalmayacağız.

article-1208165-0622D292000005DC-519_468x286

 

Daha prototip aşamasında olan bu teknoloji, çeşitli lenslerin ve aynaların bir arada kullanılmasıyla sağlanıyor. Sinemadaki tüm izleyicilere oturdukları yerden bağımsız olarak, gözlüksüz 3D keyfi sunuyor.

Aslında hali hazırda 3 boyutlu gösterimler, gözlük kullanmadan yapılabiliyor ama bu yöntem yüksek ekran çözünürlüğü gerektiriyor. Bu gereksinim sinema ekranı ölçütlerinde sorunlar çıkardığı için geniş kesime ulaşırken pek kullanışlı olmuyor.theatre-original

Hali hazırda yeni televizyonlarda kullanılan, gözlüksüz 3D teknolojisinde, sağ ve sol göze farklı piksellerin algılattırmaları sağlatarak derinlik hissi sağlanıyor. Bu yöntemin adına paralaks bariyeri deniyor. Yöntemin kullanılabilmesi için izleyicilerin ekrana uygun bir mesafede olması gerekmektedir. Sinema salonu gibi daha büyük alanlarda, izleyicilerin belirli açılarda ve belirli uzaklıklarda oturtulması gerekir ama yeni uygulamada kulanılan fiziksel projectorler paralaks bariyerlerini çoğaltarak, 3D deneyimini salondaki tüm izleyicilere açı ve uzaklıktan bağımsız bir şekilde yaşayabilecekler. Fakat bu teknoloji kullanılırken de görüntü kalitesi biraz düşüyor ki bu 3D severler için üzücü bir durum.

Yeni teknoloji

şuan satışta değil. Fakat geliştirilecek yeni versiyonlarıyla ve fizibilite çalışmalarının tamamlanmasıyla, salondaki tüm izleyicilere gözlüksüz 3 boyutlu sinema keyfini saylayacak ve birçok film yapımcısı bu fikri benimseyip kullanacak gibi gözüküyor.

 

Yazar Hakkında

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    5