Amerika’nın Arizona kentinde yaşayanlar gece 06.00’da yanlış bir gün ışığına ve ardından gelen güçlü bir sese uyandılar.

ddysya3tponp43noiado

Göktaşı’nın geçişi gece araç kullanan bir sürücü kamerasından kaydedildi.

 

2 Haziran 2016, saat 06.00’da Amerika’nın Arizona kentinde yaşayanlar, bir anlık Güneş’in doğuşuna tanık oldular. Kentte yaşayanların güvenlik kameralarından alınan görüntülerde, güçlü bir ışık kaynağının gökyüzünde süzüldüğü ve ardından kaybolduğu gözlemlendi. Kentin sakinleri ışıktan hemen sonra güçlü bir patlama sesine uyandıklarını belirtirken, bir yandan da ellerinde ki kayıtları Twitter‘da paylaştılar.

 

Birleşik Devletler Hükümeti’nden konuyla ilgili bir açıklama gelmezken, NASA gökyüzünden düşen gökcisminin bir meteor değil 2 metre çapa sahip bir meteorit olduğunu duyurdu. Meteoritler ile meteorlar arasında ki temel fark, Dünya’nın yüzeyine ulaşıp, ulaşmamalarıdır. Meteor’lar Atmosfer’de dağılarak, Dünya’nın yüzeyine inemezken, Meteoritler Dünya’nın yüzeyine inebilirler. Patlamanın ardından Arizona bölgesinde, meteoritin izleri halen gökyüzünde gözlemlenmekteydi.

Cj8cYhFUkAAmeJL.jpg large
UkAAmeJL.jpg-large-225x300.jpg 225w, http://www.fizikafa.com/wp-content/uploads/2016/06/Cj8cYhFUkAAmeJL.jpg-large.jpg 1024w" sizes="(max-width: 768px) 100vw, 768px" /> Gökyüzünde, Meteorit’in arkasında bıraktığı izler ilk olarak Jasmine adlı twitter kullanıcısı tarafından paylaşıldı.