EN YAKIN EXOPLANET ÜÇLÜSÜ YENİ CANLI FORMLARINI ARAMAK İÇİN HEDEF SEÇİLDİ

expo

Dünya büyüklüğüne sahip üç adet gezegen yıllardır aklımızı kurcalayan uzayda hayat var mı? sorusuna yanıt aramak için seçildi.

Güneş sisteminden tam 39 ışık yılı uzakta bulunan Aquarius takım yıldızı, Dünyamızla neredeyse aynı büyüklükte üç adet gezegene sahip. Bu gezegenler, yıldıza olan uzaklıkları ve yörüngelerindeki hareketleri nedeniyle yıldızın yaşanabilir bölgesi içerisindeler. Bu üç gezegenin hareket ettiği yörünge içerisine sıcaklık, yaşam şartlarının oluşması için son derece uygun. Liege Üniversitesi’nden astrofizikçi Michael Gillon’a göre bu üç gezegende uzaylı yaşam formlarını aramak için iyi bir başlangıç.

Takım yıldızının iç kısmında bulunan iki gezegende  bir yıl sadece birkaç güne tekabül ediyor. Üçüncü gezegen ise yıldızın etrafındaki dönüşünü 72 günde tamamlayabiliyor. Yıldızı ise tam olarak Jüpiter boyutlarından biraz fazla ve yüzeyde sıcaklığı 3200 derece. Astrofizikçileri şaşırtan ise bu küçük boyutlardaki yıldızların etrafında daha önce bu büyüklükte bir gezegen gözlemlenmemiş olması. Şu ana kadar gözlemlenen yıldız kümelerinde buna benzer sistemlerde, yıldızın etrafındaki en büyük cisimler üçüncü gezenin sadece %15’i kadar büyüklükte.

gözlem evi

Üç gezegen de Şili’deki La Silla Gözlem Evi’nde 2015 yılında keşfedildi. Yıldız genellikle kızılötesi ışınları yoğunlukta yayıyor.  İç kısımda ki iki gezegen dünyanın birkaç katı daha fazla enerjiye maruz kalıyor. Bu nedenle iç kısımdaki iki gezegen de yaşanabilir limit’in biraz dışarısında kalıyorlar diye düşünülebilir. Fakat iki gezegen de

yıldıza aşırı yakın olduklarından yıldız çekim gücüne çok fazla maruz kalıyorlar, bu da gezenlerin dönüşünü çok yavaşlatıyor. Bu nedenle gecelerin yaşandığı bölgelerdeki soğuma ile beraber gezegenlerin ortalama sıcaklığı yaşam koşulları için yeterince uygun hale gelebiliyor.

Montreal’de bulunan McGill Üniversitesi’nden, astronot Nicolas Cowan’a göre ılık, kaya gezegenleri aramak için bu tip soluk kırmızı yıldızlar iyi bir başlangıç noktası oluyor. Cowan’a göre Kepler Uzay Teleskobu ve La Silla Gözlem Evi’ndeki TRRAPIST ile yapılan bu gözlemler, bilim için yeterince tatmin edici. “Eldeki imkanları verimli kullanıp çıkarım yapmanın iyi bir örneği bu çalışma ve belki etrafımızda yeni yaşam alanları bulmak için doğru yerdeyiz” diye ekliyor.