Atomlar hakkında sürekli birşeyler duyarız, peki onları gerçekten görebilir miyiz?

blogpost

IBM Merkezi, New York, USA

1989’da reklam dünyası farklı bir yola saptı. IBM çalışanları Don Eigler ve Erhard Schweitzer, atomu gözlemleyip gözlemleyemeyeceğimiz konusunda bir fikir edinmek istediler. İkili IBM’in bilim bölümünden yüklü miktar bir para aldıktan sonra, atomu gözlemlemenin bir yolunu bulmaya koyuldular ve araştırmalara başladılar.
Kaliforniya Üniversitesi’ne ait Tarama-Tünelleme Mikroskopu’na tam 4 milyon $ civarı yapılan bir yatırımdan sonra, nikel metalinin üzerinden, xenon elementinin atomlarını nikelden etkilenmeyecek şekilde kontrol ed

ebildiler ve IBM tarihinin en pahalı fotoğrafını çektiler.

ıbm

1989’daki İlk IBM Atom Logosu

Eigler ve Schweitzer, 1989 yılının Kasım ayında Dünya’da ilk defa atomların net bir şekilde gözlemlenebildiği bir fotoğrafı Dünya’ya tanıttılar. Fotoğrafta 35 adet xenon atomu, firmanın ismini oluşturacak şekilde nikel alaşım üzerine dizildi. Her bir nokta aslında bir xenon atomu. 1989 yılının ve Hubble Uzay Teleskopu düzgünce çalışmaya başlamadan önce Dünya’nın en pahalı fotoğrafı olan bu fotoğraf dönemin IBM Bilim departman başkanı James Mcgroddy tarafından, “Farklı bir reklam tabelasıydı” diye adlandırıldı.

ibm-stm-604x265

Logoyu Oluşturan Atomların Enerji Haritası