adsiz5

Güneş mi Dünya’nın etrafında dönüyor yoksa Dünya’mı Güneş’in etrafında dönüyor? Ya da ikisi de mi?¿  Aslında cevabını hemen verebiliriz bu soruya. Ama yüzyıllar boyunca insanlar gökyüzüne baktıklarında, Güneş’in bir noktadan doğup başka bir noktadan battığını söyleyerek, Güneş’in Dünya etrafında döndüğünü söylediler. (Dünya merkezli sistem) Ama bir dakika. Bu görüşte bize mantıklı geldi değil mi? Sanki gökyüzüne baktığımızda Güneş’in etrafımızda döndüğünü hissettik. Ama bugünkü kullanılan uydu teknolojileriyle tam tersini söyleriz.

Evet, aslında en başta sorduğum sorunun cevabı: Her ikisi de doğru olabilir. Cevap, olaya nereden baktığımızla değişecektir. Yani bizim kendimize bir referans noktası seçmemiz lazım. Referans noktası, seçilen bir gözlem noktası olarak tanımlanır. Ancak o zaman hareket dediğimiz durumu açıklayabiliriz.

adsiz6

Örneğin, yukarıdaki şekli inceleyelim. Bir arkadaşınızla buluşacaksınız diyelim. Ve ona yol tarifi verecekseniz ilk olarak nerede olduğunu sorarsınız değil mi?” Neredesin? “Çünkü bulunduğu yere göre anlatacaksınız. Eğer ağacın olduğu yerdeyse ağacın 100 metre solundayım dersiniz, eğer evdeyse, evin 150 metre sağındayım dersiniz. İşte aslında hep yaptığımız ve bildiğimiz duruma referans noktası deriz.

Demek ki bir sistemin hareket durumundan bahsedebilmek için önce referans noktası belirlememiz gerekiyor. Yoksa kişiden kişiye değişen bir sonuç ortaya çıkacaktır. İşte farklı çıkan sonuçlara biz hareketin göreceli bir kavram olduğunu söyleyebiliriz ve nerede bulunduğumuza göre hareket durumu değişecektir.
Evet hareket ediyoruz ama kime göre, neye göre?Ne demek istiyoruz. Otobüste hareket halinde olduğumuzu düşünelim. Sadece yanımızda oturan kişiye baktığımızda ( camdaki geçen nesneleri görmediğimizde) onun hareket etmediğini söyleyebiliriz. Ama dışarıdan bize bakan bir kişi ise ikimizin de hareket halinde olduğunu söyler.

Hareket ediyoruz ama kime göre, neye göre?

<
p> 

Yukarıda değindiğimiz her şey aşağıdaki kazanım baz alınarak hazırlanmıştır.

9.3.1.1. Hareketin göreceli bir olgu olduğu çıkarımını yapar. a. Öğrencilerin gözlemlerinden yararlanarak hareketin göreceli olduğu çıkarımını yapmaları sağlanır.

KAYNAKÇA

Fotoğraf: http://www.cevaplarin.com/dunya-neden-gunes-etrafinda-doner/