Herkese merhaba! Günlük hayatımızı devam ettirebilmemiz için hepimizin belli miktarlarda enerjiye ihtiyacı vardır. Kimimiz bu enerjiyle basketbol maçına çıkar, kimimiz tüm gün ofisinde bilgisayar başında çalışır veya kimimiz de tüm gün yatarak bu enerjiyi kullanır. Ama her koşulda bize gerekli olan belli miktarda enerji vardır. İşte bugün bu konu hakkında konuşacağız.

ff

bbn

Garfield herkesin bildiği gibi uyumayı çok seviyor ama elbette ki uyurken o da enerji harcıyor. Bunların yanı sıra, isteğimizle yaptığımız şeyler dışında bir de isteğimiz dışında gerçekleşen olaylar var. Tabii ki onlarda da enerji harcıyoruz.  Örneğin büyürken! Bu olay da isteğimiz dışında olmasına rağmen enerji harcadığımız bir durumdur.

Ama tabii ki tüm bunların haricinde ne kadar çok hareket edersek o kadar çok enerji harcarız.

tt

yazii

Peki, enerji dengemizi sağlamak için ne yapabiliriz? Bu dengeyi sağlayabilmek için de düzenli spor yapabiliriz.

jj

Şimdi de gün içinde 1 saatte harcanan bazı örnek enerji harcamalarından bahsedelim. Bu enerji harcamaları ortalama bir kütleye (70 kg civarı) sahip bir kişi için yaklaşık olarak harcanan enerji miktarlarıdır.

hj

Bu yüzden dengeli beslenmek çok önemlidir. Tabii bu dengeli beslenmeyi de sürekli aynı tip şeyler yiyerek elde edemeyiz. Farklı besin gruplarından da beslenmeliyiz ki vücudumuz için gerekli olan yağ, vitamin-mineral ve proteini sağlayabilelim. Bu dengeyi sağlayabilmek için iki yol vardır. İlki besinlerden aldığımız enerji ile harcadığımızın dengelenmesidir. Bu olmazsa ve biz fazla enerji alırsak yukarıda da bahsettiğimiz gibi kilo alırız. Diğeri ise bir diğer değindiğimiz konu olan farklı besin gruplarıyla protein, vitamin-mineral ve yağ dengesini sağlamaktır.

dd