Herkese selam! Bu hafta sizlerle evlerimizdeki ketçaplar hakkında konuşacağız. Evet, yanlış duymadınız, ketçap! Hani o “Dibinde çok az kaldı dökemiyorum, en iyisi çöpe atayım ben bunu!” dediğiniz ketçaplar.

bitmis-ketcap-mayonez-sisesi-300x172

Bu sefer o şişenin dibinde kalan ketçapları da kullanabilmenin yolundan bahsedeceğiz. Belki de çoğunuz sebebini bilmeden kalan ketçapları rahatlıkla kullanabiliyorsunuzdur. Hadi gelin her beraber açıklayalım. Şişenin dibinde sıkışıp kalan ketçabı rahatlıkla dışarıya çıkarabiliriz. Öncelikle şişemizi baş aşağı çeviririz. Daha sonra yukarıdan şişenin tabanına( şişeyi ters çevirdiğimiz için taban kısmı artık yukarıdadır) vururuz ve aniden bu hareketi yapmayı durdururuz. İşte bu andan sonra ketçap şişeden çıkar. Peki, bu nasıl oldu?

Bu olayın sebebini açıklamadan önce biraz Galileo’dan bahsedelim. Galileo bir düşünce deneyi geliştirmiş ve ona göre eğer bir cisim hareket halindeyken dışarıdan ona herhangi bir kuvvet etki etmediği sürece bu cisim sabit hızla hareketine devam edecektir demiş. Tüm bunlardan sonra Newton, Galileo’nun düşüncelerini baz alarak Newton’un Hareket Yasalarından ilki olan “Eylemsizlik Yasası”nı tanımlamıştır.

O zaman şöyle diyebiliriz. Bir cisme etki eden net kuvvet sıfır olursa, o cisim ya durur ya da sabit hızla hareket ediyorsa hareketine devam eder. Yani cisim durumunu korumak ister. İşte bu olaya “Eylemsizlik Yasası” diyoruz.

Yani bizim örneğimizde de; şişeye vurmayı durdurduğumuz zaman ketçap, eylemsizliğini koruma isteği sonucu sahip olduğu hız ile şişeden fırlıyor. Aslında tüm olay bu!

mm_15

Peki, bir başka örneğe değinecek olursak; çayımızı ve kahvemizi karıştırırken birden karıştırmayı kesersek hareketin devam ettiğini göreceğiz. Burada da çayımız ve kahvemiz hareketini koruma isteği içindedir.

Yine bir başka örneğimiz olan pişmiş ve pişmemiş yumurtayı nasıl ayırt edebiliriz? Tabii ki eylemsizlik! İşte cevabı da bir tık uzağınızda!

 

bread-166825_960_720